Staną na tych osiedlach, które mają daleko do oddziałów Biblioteki Raczyńskich, by ich mieszkańcy nie byli pozbawieni możliwości dostępu do książek. Pierwsze książkomaty powinny się pojawić już w tym roku.
Biblioteka właśnie rozpoczęła konsultacje z radami osiedli, by ustalić, gdzie najlepiej byłoby ustawić książkomaty. Bo w przeciwieństwie do podobnych projektów realizowanych w innych miastach Polski poznańskie ksiażkomaty nie będą stawiane przy filiach biblioteki, ale właśnie w miejscach od niej na tyle odległych, że mieszkańcy mają problem, by wypożyczyć książkę.
Książkomaty są elementem projektu “Sztuczna inteligencja w służbie książki” finansowanego z Programu “Kultura”, Działanie 2 “Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach MF EOG 2014 – 2021. Jego celem jest rozwój czytelnictwa w Polsce nie tylko poprzez stawianie książkomatów, ale też poprzez podnoszenie kompetencji pracowników bibliotek w dziedzinie nowych technologii, zwłaszcza jeśli chodzi o kupowanie i metody katalogowania książek oraz udostępniania zasobów bibliotecznych.
Kolejnym etapem będzie stworzenie systemu rekomendacji literackich dla czytelników – na podstawie danych dotychczas wybranych i przeczytanych książek, system będzie rekomendował inne dzieła z zakresu zainteresowań czytelnika.
Projekt ma zwieńczyć festiwal “Ludzie książki”, podczas którego – o ile pandemia na to pozwoli – odbędą się spotkania autorskie, panele i warsztaty. Podczas nich czytelnicy będą mieli okazję lepiej poznać pracę nie tylko pisarzy, ale także tłumaczy, ilustratorów, redaktorów, wydawców i krytyków literackich.
Całkowity koszt projektu wynosi blisko 2 mln zł, z czego kwota dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. funduszy norweskich i EOG to prawie 1,7 mln zł.
Biblioteka Raczyńskich
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS