A A+ A++
Grupa badawcza pod kierownictwem prof. Jakuba D. Rybki z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM dostała 2,7 mln zł na kontynuowanie badań nad stworzonym przez siebie testem.

Środki pochodzą z konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i są przeznaczone na finansowanie dalszych prac nad testem immunodiagnostycznym covid-19. Wartość dofinansowania projektu pt. “Opracowanie i weryfikacja skuteczności nowego narzędzia immunodiagnostycznego COVID-19” to prawie 2,7 mln zł.

Zadaniem tego testu – jak informowaliśmy –  jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy pacjent posiada odporność przeciwko koronawirusowi, którą mógł nabyć poprzez kontakt z patogenem. To niezwykle ważna informacja zwłaszcza jeśli ktoś przeszedł chorobę bezobjawowo albo nie został odpowiednio zdiagnozowany. Taki test pozwoli też – po stwierdzeniu obecności przeciwciał – uniknąć skierowania na kwarantannę w przypadku choroby kogoś z bliskich.

Grupa badaczy w ramach projektu poszerzy też współpracę z Wojewódzkim Specjalistycznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy k. Kalisza, by szybciej zweryfikować skuteczność i dokładność owego narzędzia immunodiagnostycznego covid-19.

W ramach testów pilotażowych, naukowcy przebadają co najmniej 200 pacjentów ze zdiagnozowanym covid-19 oraz 4000 osób z populacji ogólnej. Będą też prowadzić prace nad zwiększeniem czułości i specyficzności testu, obniżenia kosztów oraz zwiększenia skali produkcji komponentów testu.

Proponowany test będzie również kluczowy do przeprowadzenia walidacji szczepionek przeciwko SARS-CoV-2, jak uważają jego twórcy, zwłaszcza w przypadku szczepionek o niepotwierdzonej skuteczności. W takich sytuacjach precyzyjny test immunodiagnostyczny będzie nieoceniony przy ocenie ich skuteczności.

Test pozwoli także określić poziom przeciwciał u osoby, która chorowała na covid-19, a surowica osób z wysokim poziomem przeciwciał anty-SARS-CoV-2 będzie bardziej skuteczna w terapii osób chorych na covid-19. A w kontekście epidemiologicznym możliwe będzie określenie skali populacyjnej zakażenia wirusem. Z tego wniosek, że wyniki tego projektu są kluczowe z perspektywy naukowej, ekonomicznej oraz społecznej.

UAM

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrwają prace Rządu nad pakietem benefitów dla osób, które poddały się szczepieniu przeciwko Covid-19
Następny artykułNarodowy Program Szczepień. “Doszło do bardzo poważnego nadużycia”