A A+ A++
Izraelski pianista Omri Mor ze swoim trio, rosyjski kompozytor Andrei Kondakov ze swoim zespołem z St. Petersburga i oczywiście Leszek Możdżer. Enter Enea Festival w weekend 13-15 sierpnia ponownie zaprasza nad jezioro Strzeszyńskim.

Festiwal rozpocznie Mariusz Patyra w klasycznym trio, do którego zaprosił Mikhaila Radunskiego i Kiryła Keduka. Patyra to prawdziwy wirtuoz skrzypiec, który jako pierwszy Polak wygrał Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Niccolò Paganiniego w Genui. Jego dorobek płytowy obejmuje albumy z największymi dziełami literatury skrzypcowej Vivaldiego, Paganinego, Saint-Saënsa i Wieniawskiego. Koncertował na całym świecie, w wielu krajach Europy, Japonii, Stanów Zjednoczone Ameryki i w Ameryce Południowej. Na scenie Enter Enea Festival w wykonaniu trio usłyszymy muzykę Brahmsa, Rachmaninova i Arensky’ego. W piątkowy wieczór zagra też nominowana do Fryderyków saksofonistka Marta Wajdzik ze swoim kwartetem, którą Henryk Miśkiewicz po wspólnych koncertach ogłosił „najwybitniejszą artystką młodej generacji”.

Wydarzeniem będzie koncert Michała Urbaniaka UrbSymphony w piątek, 13 sierpnia, z udziałem Leszka Możdżera i Marcina Pospieszalskiego (z którymi to projekt miał swoją premierę w 1995 roku) oraz Franka Parkera i Michaela „Patchesa” Stewarta. W koncercie wystąpi też Orkiestra Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak. UrbSymphony to projekt, który jest kwintesencją myśli Urbaniaka, jazzmana: „Bóg stworzył muzykę, a ludzie podzielili ją na kategorie”. Słychać tu elementy wielu gatunków muzyki (tak wydawałoby się odległych): jazzu, folku i hip-hopu. Urbaniak połączył w nim charakter i brzmienie polskiej muzyki ludowej (np. oberek, mazurek) ze współczesnym drivem i groovem jazzowym. Repertuar złożony jest z kompozycji, w których przenikają się elementy nowojorskiego jazzu z polską muzyką ludową i klasyczną (m.in. Karol Szymanowski).

W programie Enter Enea Festival znalazł się też koncert znakomitego gitarzysty Adama Palmy. Adam jest autorem czterech solowych płyt, ostatnia – Adam Palma Meets Chopin to pierwsze na świecie nagranie muzyki Fryderyka Chopina na gitarze akustycznej, które przyniosło Adamowi uznanie krytyków i recenzentów oraz przydomek „Gitarzysty Chopina”. Chicago Tribune umiejscowiło ją wśród 10 najlepszych płyt jazzowych pierwszej połowy 2020 roku.

Podczas Enter Enea Festival artyście towarzyszyć będzie niezwykle ceniony sideman, Tomas Celis Sanchez, który zagra na instrumentach perkusyjnych. To czarodziej szelestów i subtelnych brzmień wydobywanych z mało popularnych instrumentów: udu, djembe, rain stick czy kongo.

W finale koncertu do wykonawców dołączy Leszek Możdżer. W tym roku wystąpi na scenie w aż 5 koncertach: wraz z Michałem Urbaniakiem w projekcie Urbsymphony, Marcinem Paterem i jego trio, Andreiem Kondakovem, Adamem Palmą oraz Kapelą ze Wsi Warszawa, nagrodzoną właśnie Fryderykiem w kategorii „Muzyka Świata”.

Kapela ze Wsi Warszawa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, wykorzystywaniu tradycyjnego instrumentarium (skrzypce, cymbały, barabany), wykonania dawnych utworów brzmią bardzo nowocześnie.

PROGRAM

13.08 / PIĄTEK

18:00
Edyta Hul „Currara”

19:30
Mariusz Patyra / Mikhail Radunski / Kirył Keduk

Marta Wajdzik Quartet

„UrbSymphony” Michał Urbaniak / Leszek Możdżer / Marcin Pospieszalski / Michael Patches Stewart / Frank Parker / orkiestra Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak

14.08 / SOBOTA

19:30

Adam Palma & Tomas Celis Sanchez feat. Leszek Możdżer

Andrei Kondakov Trio feat. Leszek Możdżer

Omri Mor Trio

15.08 / NIEDZIELA

19:30

Marcin Pater Trio feat. Leszek Możdżer

Kapela ze Wsi Warszawa feat. Leszek Możdżer

Marilyn Mazur Quartet feat. Norma Winstone

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Niemczech coraz więcej ataków na Żydów. Celują “koronasceptycy”
Następny artykułCo z posłami Porozumienia, którzy poparli ustawę medialną?