A A+ A++

Rynek nieruchomości ma się dobrze, choć sporo się na nim dzieje. Polacy wciąż kupują i sprzedają domy czy mieszkania. Zmiany preferencji mieszkaniowych, trendów cenowych czy rynku najmu są jednak bardzo dynamiczne. Gdzie zatem szukać specjalistów, którzy doradzą przy tak ważnej decyzji, jaką jest zakup nieruchomości? Kandydatami wydają się laureaci konkursu Lider Nieruchomości Otodom 2020, których poznamy już 22 października.

Autor: housemarket.pl 16 października 2020 12:49

Co się dzieje na rynku?

Boom na rynku nieruchomości w ostatnich latach trwał w najlepsze. Od 2016 do 2019 roku mieszkania na rynku pierwotnym drożały o niecałe 9 proc., a na rynku wtórnym – o ponad 22 proc. W niektórych miastach były to podwyżki nawet na poziomie 41 proc., także w przypadku domów. Pandemia zatrzymała te wzrosty. Obecnie sytuacja się nieco zmieniła: nieruchomości nie tanieją, ale ceny stoją w miejscu.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że dostęp do kredytów hipotecznych jest teraz utrudniony przez większe wkłady własne oraz dodatkowe weryfikacje zdolności kredytowej. Specjaliści mówią o nadchodzącej recesji, która również nie zachęca do zaciągnięcia hipoteki. Z drugiej strony spadek liczby transakcji kredytowych zrekompensowały osoby, które z powodu najwyższej w UE inflacji i skrajnie niskiego oprocentowania lokat zaczęły wycofywać swoje pieniądze z banków i przenosić je na rynek nieruchomości. W niepewnych czasach jest on jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań.

Jak odnotował Otodom, od połowy marca do końca czerwca częściej szukaliśmy domów niż mieszkań, co było ewenementem. W szczytowym momencie, tj. 12 kwietnia br. domy na sprzedaż stanowiły 48 proc. wyszukiwań, a mieszkania na sprzedaż 33 proc. Dla porównania jeszcze 3 marca mieszkania stanowiły 51 proc., a domy 36 proc. Z kolei w lipcu i sierpniu te nieruchomości były wyszukiwane porównywalnie często. We wrześniu szala znów przechyliła się w stronę mieszkań, ale różnica jest minimalna: mieszkania – 44 proc., domy – 38 proc. Bardzo zyskiwały i do teraz zyskują działki, zarówno rekreacyjne, jak i budowlane. Zmieniały się też preferencje dotyczące metraży – szukaliśmy większych nieruchomości, koniecznie z balkonem, tarasem lub ogrodem, mniej zwracając uwagę na lokalizację w centralnych dzielnicach. Spore zmiany przechodzi rynek najmu, o 48 proc. zwiększyła się podaż mieszkań, o 1 proc. spadły stopy zwrotu z takich inwestycji.

W tej specyficznej sytuacji przewodnik po rynku, profesjonalista, ekspert jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek.

Biuro i pośrednik – gdzie szukać najlepszych?

Przez lata wokół zawodu pośrednika narosły pewne stereotypy – nie zawsze pokazujące tę profesję w dobrym świetle. Możliwość zarobienia atrakcyjnych pieniędzy skusiła szersze grono i na rynku pojawili się amatorzy. Jednak pośrednik, tak jak prawnik czy księgowy, to zawód, w którym wiele zależy od umiejętności, doświadczenia, podejścia i wszechstronnej wiedzy. Dobry jest na wagę złota, a słaby może nie ustrzec od kłopotów. Poszukując odpowiedniej osoby, warto korzystać z poleceń, wybierać spośród profesjonalnych biur i kompetentnych doradców.

Rzetelne polecania na wyciągnięcie ręki

Jedną z rekomendacji może być najważniejsza nagroda branżowa, Lider Nieruchomości Otodom, która wkrótce zostanie przyznana ponownie. Nagrodzone zostaną najlepsze biura nieruchomości z każdego województwa (16) oraz jedno działające w całym kraju. Ponadto, jedna osoba otrzyma indywidualnie tytuł Pośrednika Roku. Organizatorem jest najpopularniejszy serwis nieruchomości Otodom, który od wielu lat stawia na profesjonalizację zawodu pośrednika oraz dba o rozwój umiejętności przedstawicieli branży poprzez organizację Akademii Rozwoju Agenta, wydawanie kwartalnika Agent Nieruchomości, a także intensywne działania edukacyjne na blogu i w mediach społecznościowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚmierć pracodawcy a dostęp do dokumentacji pracownika
Następny artykułKradł miedź