A A+ A++

– Festiwal jest naprawdę pięknym świętem Wisły, dlatego warto do tego przedsięwzięcia dołączyć i warto się tutaj pojawić – zachęca zastępca prezydenta Adam Szponka. Podczas konferencji prasowej (31 lipca 2024 r.) zapowiadającej 8. edycję Festiwalu Wisły, zastępca prezydenta i Marcin Karasiński z Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej zaprezentowali najważniejsze punkty programu tego niezwykle ciekawego wydarzenia. 

W dniach 11-17 sierpnia 2024 r. (we Włocławku w niedzielę 11 sierpnia, w Toruniu 14-15 sierpnia i w Bydgoszczy 16-17 sierpnia) odbędzie się kolejna edycja największego w Polsce zlotu tradycyjnych łodzi i statków rzecznych – Festiwalu Wisły. Impreza organizowana jest od 2017 r., zawsze podczas „długiego weekendu sierpniowego”. Miasto Toruń od pierwszej edycji rokrocznie wspiera organizację imprezy. W tym roku dotacja miasta wyniesie 180 tys. zł.

Impreza angażuje nadwiślańskie miejscowości połączone rzeką (w 2024 r. po raz drugi impreza będzie miała miejsce we Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy). W ubiegłym roku na festiwalu bawiło się ponad 80 000 ludzi, wśród nich turyści z całej Polski.

Bardzo się cieszymy, że ten festiwal odbywa się m.in. właśnie w Toruniu. Mimo swojego młodego wieku przyciąga naprawdę ogromną rzeszę fanów Wisły, a także dziedzictwa flisactwa. Parady łodzi pływających po Wiśle robią ogromne wrażenie i to przyciąga wiele osób na Bulwar i okolice Starego Miasta. Fajną inicjatywą jest moment zaprzyjaźnienia się z samą Wisłą, czyli wejście na statek, wejście na rejs i spojrzenie na miasto z perspektywy Wisły. Każdy kto miał okazję popływać mówi, że spojrzenie na miasto od strony wody to jest zupełnie nowe przeżycie. Do rejsów, które są organizowane w ramach festiwalu gorąco zachęcam – mówi Adam Szponka, zastępca prezydenta Torunia.

Festiwal to dobra okazja do spotkania z rzeką, jej tradycją, kulturą i dziedzictwem, jakim są choćby drewniane płaskodenne jednostki, znane na Wiśle od wieków. Większe szkuty, dubasy, galary i baty, którymi kiedyś spławiano Wisłą towary i transportowano wybierany z dna piasek, a także mniejsze, służące głównie do połowu ryb, pychówki, lejtaki, łodygi, zwane czasem nieszawkami. Każdą z tych łodzi, udoskonalanych przez wieki, można podczas Festiwalu popłynąć oraz poznać jej budowę.

Organizatorem Festiwalu od początku jest Nadwiślańska Organizacja Turystyczna, a dyrektorem Festiwalu Marcin Karasiński. Organizatorom zależy na kultywowaniu wiślanych tradycji i propagowaniu wiślanej atmosfery, cechującej się wzajemną życzliwością i wiara w pomocnych, przyjaznych sobie ludzi.- Festiwal kultywuje przede wszystkim dziedzictwo kulturowe związane z rzeką Wisłą, czyli samo DNA naszego miasta i województwa. To jest nasza najmocniejsza strona, dlatego tutaj turyści przyjeżdżają, ponieważ wiedzą jak ważnym ośrodkiem handlu międzynarodowego był Toruń i te pozostałości w postaci pięknych zabytków, które tutaj są to jest właśnie funkcja tej wielkiej karty naszej historii – mówi dyrektor Festiwalu.

– Mamy bardzo bogaty i urozmaicony program, w którym znaleźć można bardzo dużo wydarzeń związanych z rejsami, z łodziami. W ramach parady łodzi tradycyjnych przypłynie do nas kilkadziesiąt jednostek z całej Polski. Będą ekipy ze Śląska, z Krakowa, z Sandomierza, z Warszawy. Tak jak co roku, mnóstwo bardzo interesujących jednostek i bardzo ciekawych łodzi tradycyjnych. Łodzi, które tutaj przez setki lat po Wiśle pływały, a dzisiaj pasjonaci, miłośnicy kultywują tą piękną tradycję. Będzie można na tych łodziach popływać. Przygotowaliśmy 2 tysiące biletów bezpłatnych dla publiczności – zaznacza Marcin Karasiński.

Ponadto w programie znalazły się rejsy specjalne i rejsy tematyczne, podczas których goście Festiwalu będą mogli dowiedzieć się mnóstwo ciekawostek związanych z Wisłą. – Będzie chociażby statek pieśniarzy i poetów, gdzie będziemy poznawali muzykę i poezję związaną z Wisłą. Będzie też statek nawiązujący do historii Hanzy, czyli wielkiej karty naszego miasta Torunia, który był potężnym portem śródlądowym, emporium handlowym o randze międzynarodowej, a ślady tego wielkiego dziedzictwa możemy dzisiaj na każdym kroku w Toruniu oglądać – podkreśla dyrektor Karasiński.

Tematem przewodnim będą tradycje flisackie, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. – I to jest wielka szansa, wielki atut naszego miasta, ponieważ wszyscy w Polsce wiedzą, a za chwilę dowiedzą się w Europie, że Toruń jest stolicą flisactwa. Mamy tu przebogate tradycje. Wspomnę chociażby o frycowym, czyli ceremonii inicjacji do zawodu flisaka. Podczas tej edycji 15 sierpnia będziemy robili wydarzenie plenerowe – inscenizację frycowego – dodaje Karasiński.

Organizatorzy przewidzieli również mnóstwo innych wydarzeń plenerowych, w tym cały szereg koncertów. Po kilku latach nieobecności w Toruniu pływacy będą mieli szansę zmierzyć się z królową polskich rzek na odcinku pomiędzy lewym a prawym brzegiem w Toruniu. 

Szczegółowy program Festiwalu Wisły dostępny pod linkiem: https://festiwalwisly.pl/program-festiwal-wisly/

Fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMuszyńscy okna drewniane – okna i drzwi ze Stargardzkim charakterem
Następny artykułGang miał w całej Polsce kilkaset lokali z automatami do gier. Jego członkowie mieli zarobić ponad 150 mln zł