Mieszkańcy miasta i gminy mieli możliwość zapoznać się z dwoma wariantami przebiegu obwodnicy Łukowa. Przedstawiono je podczas konsultacji społecznych, które odbyły się 2 marca. Do obu wariantów mieszkańcy mieli szereg uwag.
W czwartkowe popołudnie, 2 marca odbyły się w Łukowie konsultacje społeczne w sprawie budowy tzw. dużej obwodnicy miasta. Spotkanie to było skierowane zarówno do mieszkańców miasta, jak i gminy. Przedstawiciele firmy projektowej oraz inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie, przedstawili na nim dwa warianty przebiegu tej drogi. Pierwszy z nich nazwany „czarnym” to wariant wynikowy, zakładający przejście obwodnicy przez ulicę Zimna Woda w Łukowie i wymagający przeprowadzenia wyburzeń. Drugi wariant, który zobaczyli mieszkańcy, nazwany został „zielonym” i jest to wariant społeczny, który wprawdzie omija ulicę Zimna Woda, ale w zamian za to przecina w połowie teren Natury 2000.
Dyskusja na spotkaniu była długa i pełna emocji. Mieszkańcy zgłaszali uwagi do obu wariantów. Przy wariancie „czarnym” protestowała m.in. ponownie mieszkanka ulicy Zimna Woda, której posesja znajduje się w przebiegu planowanej obwodnicy. Tu okazało się również, że gdyby w miejscu przecięcia obwodnicy z tą ulicą powstało rondo, to konieczne byłoby wyburzenie nawet ośmiu domów i pięciu budynków gospodarczych. Przy wariancie „zielonym”, który przesuwa przebieg obwodnicy na teren Natury 2000, protestowali mieszkańcy Ławek. Ten wariant bowiem „przecina” ich miejscowość na pół.
Po spotkaniu rozmawialiśmy z jego uczestnikami. Pytani o wnioski, jakie im się nasuwały, odpowiadali:
Teraz, po spotkaniu, mieszkańcy gminy i miasta mogą przesyłać swoje uwagi do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie na adres: GDDKiA Oddział w Lublinie, ul. Ogrodowa 21, 20-075 Lublin lub pocztą elektroniczną na adres: [email protected]. Czas na składanie uwag mieszkańcy mają do 20 marca.
Czwartkowe spotkanie było ostatnim spotkaniem konsultacyjnym z mieszkańcami. Dalsze decyzje będą zapadać w Lublinie. Kolejnym momentem, w którym mieszkańcy będą mogli ponownie „zabrać głos” będzie etap wydawania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.
Budowa obwodnicy Łukowa to inwestycja zapisana w krajowym Programie Budowy 100 Obwodnic na lata 2020 – 2030. Jej inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie. Obecnie trwa wyznaczanie przebiegu obwodnicy, która ma połączyć drogi krajowe 63 i 76. Jej fizyczne wykonanie zaplanowano w latach 2026 – 2028. Droga w nowym śladzie ma rozpoczynać swój bieg od strony północnej przed Gołaszynem w gminie Łuków, następnie przechodzić przez zachodnie części Łukowa, aby zakończyć się za miastem, na dzisiejszej drodze krajowej nr 63 w kierunku Radzynia Podlaskiego.
Zobacz Galerię
23 Zdjęć
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS