A A+ A++

Największy festiwal sztuki i kultury ludowej w Polsce – Jarmark Jagielloński w Lublinie – odbędzie się w tym roku w dniach 20-22 sierpnia 2021. Hasłem przewodnim programu 15. edycji wydarzenia będą tradycyjne instrumenty muzyczne.

Jarmark Jagielloński 2021 w Lublinie

Tegoroczna edycja festiwalu skupiona będzie wokół tematyki związanej z instrumentami tradycyjnymi. – „Ich rola w kulturze ludowej polegała na tym, że towarzyszyły wielu sytuacjom życia rodzinnego, obrzędowego i społecznego mieszkańców wsi. Grające na nich kapele i orkiestry były uczestnikami wesel i pogrzebów, zabaw i spotkań społeczności. Jednak rola instrumentów była i nadal jest zdecydowanie większa” – tłumaczy Karolina Waszczuk, dyrektorka Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.

Organizatorzy chcą przybliżyć uczestnikom festiwalu temat budowy instrumentów. – „Tegoroczna edycja Jarmarku umożliwi zapoznanie się zarówno z polskimi instrumentami ludowymi, jak i z instrumentami pochodzącymi z innych zakątków świata – autorami ich wszystkich będą rzemieślnicy pracujący w Polsce” – informuje Karolina Waszczuk.

Na Jarmarku Rzemieślniczym będzie można zakupić instrumenty stworzone przez mistrzów, którzy swoją wiedzą i umiejętnościami podzielą się także podczas warsztatów budowy instrumentów czy gry na nich. Program skupiony wokół tej tematyki dopełnią także wystawy, spotkania i spektakle, które przybliżą wybrane tradycje regionalne.

„W tym roku pragniemy również zwrócić uwagę na temat kobiet w kulturze tradycyjnej; ról, które pełniły, stereotypów kulturowych z nimi związanych, ale i codziennych obowiązków i radości, którymi wypełnione było ich życie na dawnej wsi. Sprawdzimy, jaki ich obraz zapisał się w tekstach pieśni tradycyjnych, nie zapomnimy także o kobietach muzykantkach i artystkach” – dodaje Agata Turczyn, asystentka programowa festiwalu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
► Letnie festiwale w Lublinie 2021: Nocy Kultury, Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów i Jarmark Jagielloński

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Rybitwa” w Ostrowie dostała nowe życie. Będzie popularna jak dawniej?
Następny artykułJak zadbać wiosną o włosy?