A A+ A++

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Na powierzchni 1 249 ha mieszka tu ok. 10 tys. mieszkańców. W ciągu ostatnich kilku lat Miasto zrealizowało na osiedlu (lub jest w trakcie realizacji) blisko 30 projektów. Jakie na przykład?

Mosty Chrobrego już są, a tramwaj za dwa lata

W październiku ubiegłego roku zostały otwarte mosty Chrobrego, łączące osiedle z Sępolnem – krótszy nad kanałem żeglugowym i dłuższy nad kanałem powodziowym. W sumie mają 186 m długości i ponad 27 m szerokości, a ich nośność to 40 ton.

Teraz trwają prace nad tym, by w przyszłości mogły jeździć tędy tramwaje.

Kończymy projektowanie trasy i planujemy w czasie wakacji ogłoszenie przetargu na realizację tej inwestycji.

Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji

Oddanie do użytku trasy autobusowo-tramwajowej (TAT) jest planowane na rok 2026. Prace będą obejmowały nie tylko wybudowanie 2 km torowiska, ale także m.in. przebudowę jezdni ul. Mickiewicza na Sępolnie oraz ul. Swojczyckiej na Swojczycach, przebudowę pętli tramwajowej na Sępolnie i budowę nowej na Swojczycach, budowę 15 przystanków (3 tramwajowe i 4 autobusowe), chodniki, przejścia dla pieszych i perony przystankowe, drogi rowerowe. Szacunkowe koszty to blisko 200 milionów złotych za nową linię.

Tak ma wyglądać:

Drogi i parkingi

W ubiegłym roku zakończyła się przebudowa ul. Marca Polo od ul. Kolumba w kierunku Mostów Chrobrego wraz z zagospodarowaniem wód opadowych i roztopowych, przebudową oświetlenia, budową MKT i oczywiście zielenią, natomiast dwa lata wcześniej budowa drogi dojazdowej do przystanku kolejowego Wrocław Wojnów Wschodni, wraz z chodnikiem i miejscami parkingowymi oraz budowa parkingu przy stacji kolejowej Wojnów, przy ul. Przy Torze.

Smocze Uroczysko i park Mikołowska

Trwają prace nad Smoczym Uroczyskiem, czyli naturalistycznym parkiem, który powstaje w ramach WBO i przy wsparciu Funduszu Osiedlowego między Swojczycami a Strachocinem. I etap jest już realizowany.

ZZM rozpoczął już budowę psiego wybiegu, żeby domowe czworonogi, nie płoszyły dzikiej zwierzyny, np. bobrów i innych gatunków chronionych, które żyją w tym rejonie.  

– Takie było zalecenie wynikające z ekspertyzy przyrodniczej – wyjaśnia przewodnicząca zarządu osiedla Renata Piwko-Wolny.

Będą też ścieżki, które uporządkują ruch po tym cennym przyrodniczo obszarze. Potem przyjdzie kolej na ławki, kosze, pergole, tablice edukacyjne i nasadzenia drzew, krzewów, bylin, traw, pnączy a także wykonanie łąki kwietnej.

Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej

Smocze Uroczysko ma wyglądać tak (więcej wizualizacji można znaleźć galerii dołączonej do tekstu): 

Zmieni się także stworzony dzięki WBO Park Rekreacyjny Mikołowska – w ramach 2 etapu jeszcze tego lata będzie tam boisko wielofunkcyjne wraz z dojściami, oświetleniem, ławkami itd., oraz strefa wypoczynku dla seniorów ze stolikami szachowymi. Oczywiście przybędzie też zieleni.

Czarna Woda

Smocze Uroczysko dopiero powstaje, natomiast w 2021 roku zakończył się III etap zagospodarowywania swojczyckiego parku Czarna Woda, czyli budowa kładki łączącej ul. Swojczycką z parkiem oraz alejki spacerowej w części parkowej od ulicy Ludowej.  Nasadzono także nowe byliny i drzewa.

Warto przypomnieć, ze Swojczycki Park Czarna Woda to także projekt zgłoszony przez mieszkańców w ramach WBO, a etapy 1 i 2 zakończyły się w 2019 roku.  Powstała wówczas m. in. ścieżka edukacyjna umożliwiająca wejście do parku od strony ul. Gospodarskiej, ścieżka w stronę ul. Ludowej oraz dwa pomosty: widokowy i leżakowy oraz most przez Czarną Wodę.

Mieszkańcy osiedla są szczęściarzami, bo poza tymi mają także park Strachocinski, w którym rusza właśnie kolejkna edycja projektu Parki ESK, z najróżniejszymi zabawami i aktywnościami.

Sporo się dzieje!

Na osiedlu działa Partnerstwo Lokalne Strachocin-Swojczyce-Wojnów, do którego należą Rada Osiedla, Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy prowadzone przez Stowarzyszenie Grupa z Pasją, a także szkoła, przedszkola, organizacje pozarządowe, lokalni biznesmeni, parafia.

Dzięki tej współpracy sporo się na osiedlu dzieje. np. odbywają się festyny.

W CAL-u przy Swojczyckiej 118 (pod tym samym adresem jest siedziba RO)miejscu integracji i spotkań – można robić mnóstwo ciekawych rzeczy, np. brać udał w warsztatach kostiumografii, kulinarno-edukacyjnych, architektonicznych i wielu innych. Można też oglądać spektakle,  trenować nordic walking, brać udział w sąsiedzkich wymianach książek, roślin, ubrań, a nawet dzielić się jedzeniem (działa tu lodówka społeczna).

Jest tu także kawiarenka sąsiedzka, archiwum osiedlowe, działa pchli targ, otwarta pracownia artystyczna, lokalna galeria sztuki, kino i biblioteczka sąsiedzka, dwa Kluby Seniora, centrum dla dzieci i młodzieży, zespół lokalno-instrumentalny „Smoki”. Dzieje się bardzo dużo, dlatego najlepiej śledzić aktualości na profilach Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy i Rady Osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów na Facebooku.

A tak się bawiły mieszkanki osiedla na wydarzeniu “Złote a skromne, czyli Rewirowy Dzień Kobiet”

Zobacz również

Osiedle w skrócie

Grałeś kiedyś w zośkę?

Na osiedlu od 2018 roku organizowany jest Wrocławski Turniej Gier Plenerowych o Puchar Smoczej Studni. Można rywalizować na świeżym powietrzu, grając m.in. w bule, krykieta, czy zośkę.

Całoroczna górka saneczkowa

Na osiedlu Strachocin-Swojczyce-Wojnów na sankach można zjeżdżać nawet w lecie! Z inicjatywy mieszkańców w parku Strachocińskim powstała całoroczna górka saneczkowa z odpowiednio wyprofilowanym ślizgiem o nawierzchni z maty tubingowej, strefą hamowania i podestem, na który prowadzą schody.

Od Skrzata do Juniora

Młodzieżowy Klub Piłkarski „Wratislavia” we Wrocławiu prowadzi w sezonie zimowym zajęcia z piłki nożnej dla dzieci i młodzieży na boisku przy ul. Gitarowej oraz na sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11 przy ul. Strachocińskiej 155-157 (w zimie). Są różne grupy wiekowe: Bambini, Skrzat, Żak, Orlik, Młodzik, Trampkarz i Junior.

Osiedle ma swoją legendę!

To historia smoka Strachoty, który mieszkał w Strachocińskim >esie i przerażał mieszkańców  oraz przybysza o imieniu Konrad, który zdołał go pokonać. Dzisiaj tylko nieliczni wiedzą, gdzie w Lesie Strachocińskim znajduje się zaczarowane żródełko, które każdemu, kto napije się  z niego wody, daje mądrość, odwagę i siłę. Legendę “O Smoku Strachocie i Smoczej Studni” autorstwa Tadeusza Redera można znaleźć na stronie polska-org.pl

Rada Osiedla

Przewodnicząca Zarządu Osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów Renata Piwko-Wolny zaprasza mieszkańców na dyżury radnych, które odbywają się w każdy czwartek w godz. 18-19.30  w siedzibie RO przy ul. Swojczyckiej 118. Z RO skontaktować się można także za pośrednictwem poczty elektronicznej, e-mail: strachocin[at]osiedla.wroclaw.pl.

Straż Miejska

Na osiedlu Strachocin-Swojczyce-Wojnów nie ma strażnika osiedlowego, ale to nie znaczy, że nie można tam liczyć na pomoc Straży Miejskiej. W razie potrzeby można się z nią skontaktować, dzwoniąc pod czynny przez całą dobę nr alarmowy: 986.

Dwaj dzielnicowi

Osiedle Strachocin-Swojczyce-Wojnów to rejon działania komisariatu Wrocław Osiedle. Dzielnicowi tego osiedla to:

  • sierż. szt. Łukasz Chadacz, tel. 601 814 874, e-mail: dzielnicowy.osiedle1[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl,
  • sierż. Mateusz Murij, tel. 601 815 802, e-mail: dzielnicowy.osiedle3[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl

UWAGA! Podany adres mailowy ułatwi Ci kontakt z dzielnicowym, ale nie służy do składania zawiadomienia o przestępstwie, wykroczeniu, petycji, wniosków ani skarg w rozumieniu przepisów prawa. Dzielnicowy odbiera pocztę i służbowy telefon komórkowy w godzinach swojej służby. W sprawach niecierpiących zwłoki proszę dzwonić pod numer telefonu 997 lub 112.

Komunikacja

  • Autobusy dzienne: 115, 118, 315, 941
  • Autobus nocny: 259
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRodzina i znajomi ks. Popiełuszki dzielili się wspomnieniami o nim na imieninowym spotkaniu
Następny artykułRośnie do 3 metrów wysokości i kwitnie do 120 dni w roku. To będzie ozdoba ogrodu