A A+ A++

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Na powierzchni 410 ha zameldowało się na pobyt czasowy i stały 1 821 osób (stan na 31 grudnia 2023 roku), ale tak naprawdę Widawa ma więcej mieszkańców. W ciągu ostatnich kilku lat Miasto zrealizowało tutaj (lub jest w trakcie realizacji) 11 projektów o łącznej wartości prawie 2,5 mln zł. Jakie na przykład?

Dla pieszych i rowerzystów

Zdecydowanie najdroższą inwestycją na osiedlu Widawa była zakończona w 2020 roku budowa chodników i ścieżek rowerowych na odcinku od Sułowskiej na osiedlu Widawa do Żmigrodzkiej na Różance. Wartość tej inwestycji to prawie 2,3 mln zł.

Powstały tu nie tylko bezpieczne przestrzenie dla pieszych i rowerzystów, ale także kanały technologiczne MKT (Miejskie Kanały Technologiczne), w których umieszcza się np. linie elektroenergetyczne lub linie telekomunikacyjne wraz z zasilaniem.

Rok wcześniej w obrębie osiedla Widawa została zakończona budowa asfaltowej drogi wzdłuż AOW od ul. Melioranckiej do Ostowej, a w 2022 roku droga rowerowa w ciągu ul. Sułowskiej została odseparowana od ruchu samochodowego.

Boisko w nowej odsłonie

W 2019 roku teren stadionu sportowego przy ul Kominiarskiej 68 został zagospodarowany. Cały obiekt to teraz boisko do piłki nożnej (z trybuną!), boisko do koszykówki i siłownia zewnętrzna, a więc jest w czym wybierać. Jest tu także plac zabaw oraz budynek z szatniami, toaletami i świetlicą.

Dobra wiadomość dla (również przyszłych) królów strzelców: klub sportowy Tomtex Widawa prowadzi tu treningi piłkarskie dla dziewczynek i chłopców w wieku od 6 do 12 lat, a także dla nastolatków od 16 roku życia.

Na boisku odbywają się także różne wydarzenia związane z życiem osiedla, ale o tym piszemy niżej.

Zrobiło się jaśniej…

W ubiegłym roku na ulicy ul. Grawerskiej na odcinku od posesji nr 17 do ul. Pielęgniarskiej pojawiły się lampy z oprawami LED i słupami, z których dzięki ochronnej warstwie można zmyć graffiti. Oświetlenie powstało  na wniosek Rady Osiedla i w ramach Funduszu Osiedlowego. Teraz czas na ul. Rzemieślniczą od numeru 14 do 22 wraz z rejonem skrzyżowania z ul. Geodezyjną.

…i bardziej zielono

W 2022 roku, w ramach WBO, zakończył się 2. etap działań w parku kieszonkowym przy ul. Melioranckiej. Prace obejmowały m.in. zagospodarowanie strefy wypoczynkowej, budowę alejek oraz nasadzenia zieleni.

Obok urządzonego rok wcześniej placu zabaw pojawiły się ścieżki z nawierzchnią mineralną, jest tu także drewniany pomost z ryflowanych desek. Pojawiły się także ławki (niektóre nie tylko z oparciem, ale i z podłokietnikami) oraz oczywiście kosze na śmieci.

Przy okazji zajmujący się tą inwestycją Zarząd Zieleni Miejskiej przeprowadził zabiegi pielęgnacyjne drzew, m.in. usunął jemioły.

Pojawiły się także nowe rośliny: przybyło 1,4 tys. bylin, 500 sztuk traw ozdobnych, 400 paproci, 200 hortensji, siedem budleji. Teren jest okolony żywopłotem z klonów polnych (jest ich ponad 700!), posadzono 9  dębów szypułkowych.

Zmienił się także zielony teren nad Widawą przy ul. Fryzjerskiej.

„Terenów zalewowych nie można zabudować, ale alejki i mała architektura są dopuszczalne jako uzupełnienie dodatkowych nasadzeń. Inspiracją były dwa projekty WBO” – pisał dwa lata temu w swoich mediach społecznościowych prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Na osiedlu sporo się dzieje!

Całkiem niedawno, bo 22 czerwca, na boisku przy ul. Kominiarskiej 68 mieszkańcy osiedla i ich goście bawili się na Widawskim Festynie Osiedlowym. Były dmuchańce, gry i konkursy z nagrodami, stoiska z różnościami i wiele innych atrakcji, w tym… Piana Party.

Na osiedlu odbywają się także darmowe zajęcia judo dla dzieci, treningi na trawie, czyli gimnastyka na dobry początek czy zajęcia szachowe.

Wśród propozycji są również bardzo ciekawe zajęcia rozwojowe wspierające kreatywność, samodzielność i integrację sensoryczną dzieci – sensoplastyka z elementami muzyki. Nie chodzi tu tylko o rysowanie czy malowanie, lecz o aktywności plastyczne, które angażują wszystkie zmysły.

Z rożnych propozycji mogą korzystać także seniorzy.

Na początku września wybieramy się na wycieczkę do Drezna, a w październiku do Warszawy. Kilka innych wyjazdów, np. do Wieliczki, jest już za nami. To oczywiście nie wszystko, np. po wakacyjnej przerwie wrócą zajęcia Zdrowy Kręgosłup.

Anna Słowińska z Klubu Seniora

Wydarzeń i zajęć jest dużo, dlatego warto regularnie zaglądać na profil Rady Osiedla Widawa na Facebooku.

Osiedle Widawa w skrócie

Hrabina Cosel

Na oficjalnej stronie Rady Osiedla Widawa znaleźliśmy ciekawostkę o tym, jak most na Widawie wpisał się w życiorys słynnej hrabiny Cosel, pięknej faworyty króla Augusta II, którą w filmie z 1968 roku zagrała Jadwiga Barańska. Gdy hrabina dowiedziała się, że król ma już nową wybrankę, pilnie wyruszyła z Drezna do Warszawy, by ją przepędzić. Nie udało jej się tego dokonać, bo została zawrócona do Saksonii i stało się to właśnie na widawskim moście.

Konsultacje w sprawie parku między Widawą a Lipa Piotrowską

Do 4 lipca trwały konsultacje w sprawie planowanego parku między ul. Kminkową, pętlą autobusową, ul. Fryzjerską i ul. Kurkumową. Teren na razie należy do  Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, ale Gmina będzie się starać o to, by go pozyskać. Choć park będzie się mieścił w granicach Lipy Piotrowskiej, stanie się ważnym miejscem również dla mieszkańców Widawy.

Mieszkańcy głosowali na jedną  z dwóch koncepcji. Obie są niemal identyczne, jeśli chodzi o strefy, przeznaczenie i poszczególne elementy. Różnią się za to ideą i detalami architektonicznymi. Leśna arena ma układ koncentryczny, Pętla nieskończoności (zwana też Koniczyną) – rozproszony. Jeszcze nie wiadomo, który projekt zyska więcej zwolenników.

Zobacz również

Rada Osiedla

Przewodnicząca Rady Osiedla Widawa Adriana Żak zaprasza mieszkańców na dyżury osiedlowych radnych, które odbywają się w siedzibie RO przy ul. Kominiarskiej 68 w pierwsze środy miesiąca. Początek o godz. 18. Uwaga! Najbliższy dyżur zaplanowano po wakacyjnej przerwie. Mieszkańcy mogą się skontaktować się z RO także telefonicznie ( tel. 795 311 536 oraz 665 788 842) i mailowo (e-mail: widawa[at]osiedle.wroc.pl)

Straż Miejska

Na osiedlu Widawa nie ma strażnika osiedlowego, jednak to nie znaczy, że nie można skorzystać z pomocy Straży Miejskiej. W sprawach dotyczących np. źle zaparkowanego auta, pomocy dla osoby w kryzysie bezdomności oraz wielu innych można zadzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej pod czynny całą dobę nr 986.

Dzielnicowi

Osiedle Widawa to rejon działania komisariatu Wrocław-Psie Pole. Dzielnicowym tego osiedla jest:

  • asp. Mateusz Pieniężny, tel. 601 703 679, e-mail:  dzielnicowy.psie-pole3[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • sierż. szt. Sebastian Borczyk, tel. 696 455 571, e-mail: dzielnicowy.psie-pole2[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl

Do dzielnicowego można zgłaszać na przykład picie alkoholu w miejscach objętych zakazem, zaśmiecanie terenu albo zakłócanie porządku publicznego i parkowanie w miejscach utrudniających ruch pieszych. W sprawach nagłych należy dzwonić pod działający całą dobę numer alarmowy 112.

Komunikacja

  • Autobusy: 108, 908
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiasto wyremontowało zabytkową willę. “Anioł” robi wrażenie
Następny artykułKąpieliska w Swornegaciach ponownie zamknięte