A A+ A++

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

W 2022 roku został oddany do użytku wybudowany od zera parterowy budynek przy ul. Sołtysowickiej, w którym mieści się żłobek i biblioteka. Ma zielony dach, panele fotowoltaiczne i inne przyjazne środowisku rozwiązania, a obok niego powstały dwa place zabaw, miejsca parkingowe, chodniki oraz droga dojazdowa (przedłużenie sięgacza ul. Sołtysowickiej). Pojawiła się oczywiście także zieleń. Łączny koszt inwestycji: 12,3 mln zł.

Zobacz również

Żłobek na ponad 150 miejsc

Dlaczego ten budynek jest taki ważny? Zacznijmy od pięciooddziałowego Żłobka nr 17, bo na wciąż rozbudowywanym osiedlu mieszka dużo rodzin z małymi dziećmi.

W placówce jest ponad 150 miejsc dla maluszków w wieku od 22 miesięcy do 3 lat, każda z pięciu grup ma do dyspozycji swoją salę, a najmłodsze dzieci także osobną sypialnię. Są oczywiście również szatnie, łazienki, przewijaki, wanienki, kuchnia wyposażona w różnorodny sprzęt do gotowania, trzy jadalnie z przylegającymi do nich zmywalniami, pralnia oraz inne pomieszczenia, takie jak np. magazyny na pościel czy pokoje socjalne.

Biblioteka z leniwcem

W tym samym budynku mieści się filia nr 19 Miejskiej Biblioteki Publicznej ze zbiorami dla czytelników w każdym wieku. Poza książkami są tu audiobooki i gry planszowe, sukcesywnie rozrasta się także kolekcja filmów familijnych.  

Gości wita biblioteczna maskotka  – leniwiec Lagun, który nieustannie zmienia przebrania i pozuje w nich do zdjęć. Był już nawet księżniczka Elzą!

Biblioteka w każdy czwartek zaprasza na zajęcia dla dzieci i ich opiekunów, odbywają się tu także spotkania z pisarzami, gry terenowe, lekcje biblioteczne, warsztaty (np. w kwietniu będzie joga śmiechu i malowanie figurek bitewnych), działa Sołtysowicki Klub Czytelniczy, dyżurują wolontariusze IT, którzy pomagają rozwiązywać problemu z telefonami komórkowymi, komputerami, czytnikami. 

Alina Łysak, kierowniczka filii nr 19

Szczegóły i terminy na stronie placówki. 

Remont w ZSP

 W 2023 roku zakończyła się przebudowa kuchni, jadalni i innych pomieszczeń w Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Sołtysowickiej 34/36. Było z tym trochę roboty, bo trzeba było m.in. zrobić nowe przyłącze wody, przebudować wewnętrzne sieci wodociągowe, wymienić okna i drzwi, zamontować wyposażenie kuchni etc.

Skatepark i siłownia

W ubiegłym roku zakończyła się budowa centralnej części realizowanego w ramach WBO i Funduszu Osiedlowego skateparku przy ul. Sołtysowickiej 68. Najpierw powstała infrastruktura sportowa (minirampa, platforma do nauki trików i inne konstrukcje do jeżdżenia i skakania), potem maszty oświetleniowe, stojaki na rowery, ławki itd.

Inne projekty zrealizowane na Sołtysowicach w ramach WBO to m.in. sześć 14-metrowych masztów oświetleniowych wokół boiska piłkarskiego przy Sołtysowickiej (2022 rok) oraz siłownia terenowa w Lesie Sołtysowickim (2021 rok) oraz oświetlenie, dzięki któremu można z niej korzystać także o zmroku (2022 rok).

A poza tym…

To nie wszystko, bo np. w ubiegłym roku przy ul. Redyckiej  powstały w dwóch miejscach (przy skrzyżowaniach z ul. Bagatela oraz ul. Fortową i ul. Falskiego)  azyle dla pieszych, dzięki którym bezpiecznie i we własnym tempie mogą przejść przez jezdnię nie tylko młodzi i sprawni.

Rok wcześniej zostały doświetlone miejsca niebezpieczne w sześciu lokalizacjach w rejonie ul. Sołtysowickiej – dzięki temu piesi są lepiej widoczni na przejściu, a kierowcy dostrzegają ich wcześniej i mają czas zwolnić.

Zobacz również

Festyny, pokazy filmowe i nie tylko

Na osiedlu zawiązało się niedawno partnerstwo Aktywne Sołtysowice, w którego skład wchodzą różne podmioty działające na rzecz osiedla integracji jego mieszkańców, w tym Rada Osiedla.

Sporo się tu dzieje, np. w zeszłym roku odbyły się dwa festyny z dmuchańcami, ciuchcią kursującą po okolicy, zawodami sportowymi i mnóstwem innych atrakcji dla mieszkańców w każdym wieku. W tym roku pierwszy festyn zaplanowano na czerwiec. Będą też – podobnie jak w ubiegłych latach – pokazy filmowe pod gołym niebem na stadionie, spacery historyczne z przewodnikiem i inne wydarzenia.

Na osiedlu aktywnie działa także Klub Seniora. Na jego zajęcia regularnie chodzi ok. 50 osób, seniorzy biorą też udział w wyjściach i wycieczkach, np. w ubiegłym roku byli w Dreźnie, a niedługo wybierają się do  Świnoujścia.

Osiedle w skrócie

Majestatyczny „Sołtys”

Za wałami w rejonie ul. Torfowej rośnie pomnikowy dąb szypułkowy o imieniu „Sołtys”. Drzewo jest naprawdę imponujące:  obwód pnia – 625 cm, wysokość – 22,5 m, średnica korony – 25 m.

MKS Sołtysowice Wrocław

Od 1992 osiedle ma swoją drużynę – MKS Sołtysowice. Jej skład, aktualną pozycję w tabeli oraz informacje o planowanych meczach można znaleźć na stronie drużyny.  

Fort Lisia Góra

Fort Lisia Góra przy ul. Przejazdowej powstał na początku lat 90 XIX wieku, a został zmodernizowany w pierwszej dekadzie XX wieku. Od 2021 roku opiekę nad Fortem Piechoty nr 4 sprawuje Fundacja Vestigium, która stara się przywrócić mu dawną świetność, by stał się żywym muzeum, kolejnym ciekawym miejscem na mapie miasta.

Szachy, gwizdek z łuski po kuli…

Na terenie dawnego obozu pracy przymusowej Burgweide archeolodzy znaleźli ok 400 zabytkowych przedmiotów, w tym szachy, gwizdek z łuski po kuli, sztućce, porcelanę, elementy umundurowania i pojemniki po paście do zębów.

Zobacz również

Rada Osiedla

Przewodniczący Zarządu Osiedla Piotr Wyborski zaprasza mieszkańców do siedziby RO przy ul. Przejazdowej 10/1a  na dyżury radnych, które w najbliższym czasie zaplanowano na 25 marca, 22 kwietnia, 20 maja, 17 czerwca, 9 września i 14 października w godz. 18-19.

Strażnik osiedlowy

Osiedlowym strażnikiem miejskim jest na Sołtysowicach Piotr Bialik, tel. 506 288 208. Może zainterweniować np. w sprawie źle zaparkowanego pojazdu albo gdy potrzebna jest pomoc osobie w kryzysie bezdomności. W sprawach wymagających pilnej interwenci można zadzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej pod czynny całą dobę nr 986.

Jeden dzielnicowy

Sołtysowice to rejon działania komisariatu Wrocław-Psie Pole, a dzielnicowym tego osiedla jest asp. Tomasz Grzywiński, tel. 601 703 698, e-mail: dzielnicowy.psie-pole5[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl

Uwaga! Podany adres e-mailowy ma za zadanie ułatwić kontakt z dzielnicowym, ale nie służy do składania zawiadomień o przestępstwie albo wykroczeniu ani wniosków czy skarg. Dzielnicowy odbiera pocztę i telefon komórkowy w godzinach swojej służby. W sprawach nagłych należy dzwonić pod numer 997 lub 112.

Komunikacja Miejska

  • Autobusy dzienne: 116, 119
  • Autobusy nocne: 246
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZielonka – Punkt Informacyjny Wojskowego Centrum Rekrutacji
Następny artykułDonald Tusk: namawiam liderów koalicji rządzącej do jednoznacznej liberalizacji prawa aborcyjnego