Poznaj tajemnice rozwadowskiego klasztoru
15.03.2022
Rozwadowski klasztor OO. Kapucynów to najstarszy zabytek Stalowej Woli. Powstał z fundacji księcia Jerzego Ignacego Lubomirskiego, ówczesnego właściciela Rozwadowa, Charzewic i kilkunastu okolicznych wsi. Ulokowany, wówczas poza miastem, pod lasem na Kokoszej Górce. Budowę rozpoczęto w roku 1743, a uroczystość konsekracji odbyła się 14 października 1753 roku, której dokonał bp Franciszek Potkański. Dlaczego tak długo trwała budowa? O tym opowiada przewodnik w trakcie zwiedzania. Przez wieki, dzięki Opatrzności, obiekt zachował się w dobrym stanie, mimo wielu dramatycznych wydarzeń, które działy się nie tylko obok, a często wewnątrz jego murów. Podczas powstań, wojen i najróżniejszych zawieruch historii, okoliczni mieszkańcy szukali wsparcia u braci kapucynów i schronienia w klasztorze.
Jednak historia tego obiektu wciąż jest mało znana. Rozpoczęte kilka lat temu regularne zwiedzanie kościoła braci kapucynów i znajdujących się w jego podziemiach krypt z trumnami zmarłych fundatorów, a także zmarłych kapucynów i dobrodziejów cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Dzięki niemu zwiedzający poznawali historię XVIII wiecznej świątyni.
Kościół rozwadowskich kapucynów to budowla w stylu baroku toskańskiego, w którym budowano najstarsze świątynie kapucyńskie, uwzględniającym reguły Zakonu. Obiekty te musiały być skromne, pozbawione przepychu sprzecznego z duchem franciszkańskim. I rzeczywiście, wnętrze rozwadowskiej świątyni kapucyńskiej epatuje prostotą, a jednak gdziekolwiek zwrócimy wzrok dostrzegamy piękne i cenne zabytki – rzeźby, obrazy, polichromie, epitafia. W kościele znajduje się pięć ołtarzy, główny i cztery w bocznych kaplicach, a każdy z nich posiada swoją odrębną historię. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w ołtarzu głównym znajduje się obraz znacznie starszy od klasztoru. Według badania konserwatorskiego, jego autorem jest malarz z przełomu XVI i XVII wieku Antonio Nucceni. W jaki sposób trafił do tej świątyni? O tym można się dowiedzieć podczas zwiedzania klasztoru.
W dawnych czasach w kapucyńskich kościołach niedozwolone było używanie instrumentów. Z czasem ten zakaz ulegał łagodzeniu i w świątyniach, zwłaszcza kiedy obsługiwały parafię, pojawiały się chóry z organami. U rozwadowskich kapucynów jest to już trzeci instrument, który wybudowano na przełomie XX i XXI wieku. Jak się okazało w kościele jest doskonała akustyka, co potwierdzają artyści biorący udział w dorocznych koncertach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego.
W kościele, klasztorze i jego otoczeniu znajduje się wiele innych ciekawych zabytków zachowanych w dobrym stanie od początku fundacji, jak chociażby figura św. Feliksa z Cantalice na placu kościelnym.
Oprowadzanie po klasztorze obejmuje również krypty. Zwiedzanie tego miejsca budzi największe emocje, zwłaszcza po gruntownym, po raz pierwszy od wieków profesjonalnym, ich odrestaurowaniu, które w roku 2017 wykonała prof. Anna Drążkowska. W czterech odrębnych pomieszczeniach krypt znajdują się trumny ze szczątkami zmarłych oraz pamiątki, które po odpowiedniej konserwacji umieszczono w gablotach dla zwiedzających.
Zwiedzających po wspomnianych miejscach oprowadza przewodnik, Grażyna Lewandowska, która historię klasztoru poznawała przez wiele lat z dostępnych, aczkolwiek nielicznych, opracowań historycznych, ale też z najcenniejszego źródła, czyli z kart kapucyńskich kronik.
W czasie pandemii zwiedzanie odbywa się w niewielkich grupach za zgodą gwardiana klasztoru, wcześniejszym umówieniu się z przewodnikiem i jedynie w jego obecności oraz z zachowaniem wymogów związanych z epidemią.
oprac. Grażyna Lewandowska- Przewodnik Klasztoru i Krypt
tel. 606 124 779
W pobliżu warto zobaczyć:
- Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego
- Rozwadowski Dom Kultury „Sokół”, dawna siedziba Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
- Zabytkowy kościół pw. MB Szkaplerznej
- Zabytkowa lokomotywa Ty2-16 /
- Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, dawniej własność książęcej rodziny Lubomirskich
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS