Zamek w Ogrodzieńcu to miejsce obowiązkowe do zobaczenia na Szlaku Orlich Gniazd. Wokół tego miejsca krąży wiele najróżniejszych historii i legend, jednak prawdziwy klimat starych opowieści da się poczuć, dopiero zwiedzając ruiny tych budowli. Zapraszamy więc na lekturę, która przybliży historię i losy właścicieli zamku.
Poznaj perłę Szlaku Orlich Gniazd. Zamek w Ogrodzieńcu oferuje wiele atrakcji
Ogrodzieniec to popularna i atrakcyjna miejscowość turystyczna w województwie śląskim. Wpisuje się w obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej, więc łatwo można się domyślić, ze wśród ciekawych miejsc można wyróżnić także zwiedzanie zamku. Niestety po “białym klejnocie” zostały jedynie ruiny, jednak budowla nadal urzeka swoją monumentalnością, przez co tysiące turystów co roku postanawiają odwiedzić to miejsce.
Zamek w Ogrodzieńcu został wzniesiony na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, czyli na Górze Janowskiego. Jak donoszą kroniki, zleceniodawcą był najprawdopodobniej król Kazimierz Wielki. Wówczas budowla miała spełniać rolę obronną dla tego regionu Polski. Budowla niestety miała dość zawiłą historię i często zmieniała właścicieli. Niegdyś zamek zyskał nawet tytuł “małego Wawelu”, a wszystko przez remont trwający 30 lat, który rozpoczął się w 1530 r. – wówczas z gotyckiej budowli zamek zmienił się renesansową rezydencję, która zachwycała. Niestety lata świetności które przypadały na XVI i XVII w. szybko minęły, a później nad perełką regionu zawisły ciemne chmury.
Upadek “małego Wawelu”, czyli historia zamku w 1587 i w 1655 roku
Niestety lata świetności zamku dobiegły końca. A podsumowały to dwa dotkliwe najazdy, podczas których budowla niszczeje i zostaje doszczętnie splądrowana (1587 i 1655 rok). Kolejny cios w perłę Szlaku Orlich Gniazd pada w 1702 roku, gdy w czasie wojny północnej, Ogrodzieniec ponownie znalazł się w rękach Szwedów. Historia kończy się pożarem, który całkowicie trawi pozostałości rezydencji i sprawia, że budowla popada w ruinę.
Niestety, ale do niszczenia budowli rękę przyłożyli także okoliczni mieszkańcy, którzy wynosili stąd kamienie, wykorzystując je do budowy swoich domostw. Nie brakowało jednak także poszukiwaczy skarbów, którzy dokładnie przeczesywali teren w celu znalezienia jakichś drogocenności. Zamek ostatni atak przeszedł także w trakcie II wojny światowej. W późniejszych latach rozpoczęto prace konserwatorskie i zabezpieczono wszystkie pozostałości i ruiny. Na miejscu przeprowadzono także szereg prac archeologicznych oraz wytyczono pierwszą trasę zwiedzania.
Zwiedzanie zamku w Ogrodzieńcu – informacja turystyczna
Chętnych na zwiedzanie “białego klejnotu” nie brakuje. W sezonie letnim nie brakuje tu różnorodnych wydarzeń – niemal w każdy weekend na zamku odbywają się pokazy, turnieje rycerskie i rekonstrukcje historyczne. Warto wspomnieć także o malowniczej okolicy i pięknych widokach, które są tu dodatkowym atutem podczas zwiedzania. Do zwiedzania zostało udostępnione przedzamcze, Zamek Górny i Zamek Wysoki, gdzie znajduje się najstarsza część budowli.
W sezonie turystycznym można skorzystać z atrakcji i imprez takich jak np. “Najazd Barbarzyńców”, “Międzynarodowy Turniej Rycerski”, czy “Juromania”. Organizowane są także wieczory z dachami i nocne zwiedzanie pełne tajemniczych i mrocznych historii.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS