A A+ A++

Czym jest deska eFoil?

Tradycyjne deski do sportów wodnych, takich jak kitesurfing czy windsurfing, pozwalają na poruszanie się dzięki sile wiatru i wykorzystaniu pędnika. Pędnikiem może być np. latawiec, stosowany w kitesurfingu czy żagiel, atrybut windsurferów. Deska eFoil nie potrzebuje pędnika, aby mogła się poruszać. Za jej ruch odpowiedzialny jest napęd elektryczny. Akumulator dostarcza energię elektryczną do śruby napędowej, która unosi deskę ponad taflę wody i wypycha ją do przodu. Surfer wygląda wówczas tak, jakby lewitował. Deskę z akumulatorem jednak tak naprawdę łączy specjalny maszt, przymocowany od spodu deski. Pozostałymi jej elementami jest kadłub, nazywany też fachowo fuselarzem oraz stabilizator, czyli skrzydło stabilizujące. Kiedy użytkownik deski za pomocą bezprzewodowego pilota uruchomi baterię podłączoną do akumulatora, zasili w ten sposób śrubę napędową, która zacznie wypychać deskę do przodu, jednocześnie unosząc ją na maszcie.

Jakie są zalety deski eFoil?

Elektryczne deski powstały po to, aby umożliwić korzystanie z nich nawet podczas niesprzyjającej, czyli bezwietrznej pogody. Gdyby polegać na pędniku, niezależnie jakiego typu, to zawsze niezbędna jest siła wiatru. Elektryczny napęd sprawia, że wiatr nie jest warunkiem udanej sesji surfingowej. Nie trzeba więc na bieżąco śledzić prognoz i dostosowywać grafiku surfowania do dni, kiedy siła wiatru wyniesie co najmniej 8 węzłów, jak to jest w przypadku pokrewnych dyscyplin z wykorzystaniem desek do surfowania, gdzie niezbędny jest pędnik.

Deska eFoil może być też dobrym pomysłem dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę ze sportami wodnymi. Utrzymanie żagla czy latawca nie należy do łatwych. Trzeba jednocześnie koordynować pozycję ciała, aby nie dopuścić do utraty równowagi, oraz sterować odpowiednio pędnikiem. Elektryczna deska ogranicza się do koordynowania pozycji ciała, by nie spać i nadać desce konkretny kierunek jazdy, a prędkością steruje się za pomocą pilota mieszczącego się w dłoni.

Jaką deskę wybrać?

Rynek desek do efoilingu oferuje naprawdę wiele. Przykładowo, Takuma Cruising uchodzi za deskę, która szczególnie w przypadku rozpoczynania przygody z efoilingiem, jest najłatwiejszą z uniwersalnych hydro-foili na rynku. Składa się na to jej ogromna stabilność i bardzo szybki lift. Gigantyczne przednie skrzydło pozwala na wchodzenie na foil przy nawet najmniejszych prędkościach, co przekłada się na mniejszy wysiłek z tym związany. Wystarczy lekkie pchnięcie przez falę i już jesteś na wodzie. Deska jest bardzo stabilna i dobrze skręca.

Firma Flite oferuje 4 różne serie swoich produktów — od wersji Air, przeznaczonej dla tych, którzy stawiają w efoilingu swoje pierwsze kroki, przez trudniejszą linię Fliteboard, zaawansowaną serię PRO oraz linię ULTRA, z której korzystają sportowcy wyczynowi. Masz więc do dyspozycji pełen przekrój różnych desek, które dopasujesz do swoich aktualnych umiejętności i oczekiwań.

Z kolei Waydoo Flyer PLUS jest świetną deską o bardzo dobrej jakości przy stosunkowo nie najwyższej cenie. Deska jest wydajna bezproblemowo się eksploatuje.

Jeśli jesteś miłośnikiem sportów wodnych, wypróbowanie elektrycznej deski do surfowania jest pewnie na liście Twoich celów do zrealizowania. Ci, którzy już to zrobili, twierdzą, że uczucie lewitowania nad wodą na długo pozostawia niezapomniane wrażenia!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWernisaż malarstwa Marka Szczepanika w Kopalni Sztuki Bochnia – ZDJĘCIA
Następny artykułGdzie spada, a gdzie rośnie liczba mieszkańców? Zobacz statystyki