A A+ A++

Fot. Emilia Sitarska/Radio Kielce

We wtorek, 24 listopada, odbył się pogrzeb żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, mieszkańca Ożarowa, kapitana Zbigniewa Blinowskiego. W imieniu samorządu w uroczystościach uczestniczyli: zastępca burmistrza Paweł Rędziak i sekretarz gminy Tomasz Sobieraj, radna Rady Miejskiej Bożena Małecka.

Zbigniew Blinowski był mieszkańcem ważnym dla gminy Ożarów. – To bardzo zasłużony obywatel, przeżył 94 lata, uczestniczył w walkach w okresie II wojny światowej, brał udział w kilku akcjach zbrojnych w okolicy Ożarowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, od 1943 do 1944 w NSZ, potem od 1944 r. w AK – wspomina zastępca burmistrza Paweł Redziak. – W 2018 r. został awansowany na stopień kapitana Wojska Polskiego decyzją Ministra Obrony Narodowej. Podczas sesji Rady Miejskiej w Ożarowie wręczono mu awans. Otrzymał tez Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. To są bardzo wysokie odznaczenia.

W czasie sesji przed ponad dwoma laty opowiadał o akcjach wykonywanych w czasie wojny, o ataku na samochody żandarmerii pod Drygulcem wiosną 1943 r., o ataku na warsztaty rusznikarskie w Ożarowie w sierpniu 1944 r. – Zawsze miałem na piersi Ryngraf Matki Boskiej Częstochowskiej – mówił. – Może dlatego los mi sprzyjał i omijały mnie kule. Dzięki temu dzisiaj jestem z wami.

Podczas uroczystości pogrzebowej w kościele wspominano jego zasługi. W 2005 r. uczestniczył w pracach ostrowieckiego oddziału NSZ, przedstawiał projekt uchwały w sprawie nadania rondu na osiedlu Kolona Robotnicza imienia NSZ. To było drugie rondo w Polsce, po Radomiu, które otrzymało taką nazwę.

Był mieszkańcem Ożarowa, pochodził z bardzo znanej, dużej rodziny. Jako żołnierz NSZ i AK bezpośrednio po wojnie miał wiele problemów, prześladowano go, wzywano na przesłuchania. Wszystko przetrzymał. Przez wiele lat, zwłaszcza w latach 70. I 80., naprawiał, remontował sprzęt RTV, radia, telewizory. Był jednym z dwóch rzemieślników, którzy się tym zajmowali. Ciągle ustawiały się do niego kolejki. Dużo pomagał ludziom.

Pozostawił cztery córki, kilku wnuków, kilkanaście prawnucząt. Żona zmarła mu kilkanaście lat temu. Dożył sędziwego wieku.

W pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z Kielc, przybyli z Ostrowca Świętokrzyskiego Strzelcy, patrioci, z którymi utrzymywał kontakty. Ze strony samorządu Ożarowa oficjalnie był sztandar z Urzędu Miasta. Na uroczystości z wiązanką kwiatów biało-czerwonych przybył zastępca burmistrza Paweł Rędziak i sekretarz Tomasz Sobieraj.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlac zabaw i siłownia w Karwicach
Następny artykułMarzenie mieszkańców Łysowodów zostało spełnione