Pożar samochodu? Przyczyny samozapłonu dotyczą wielu zaniedbań. I w tym wszystkim jedno jest pewne. Każdego roku płonie nawet 8 tys. pojazdów.
Samozapłon samochodu. To popularny scenariusz!
Statystyki Państwowej Straży Pożarnej nie pozostawiają żadnych złudzeń. Każdego roku chodzi do około 8 tys. pożarów samochodów – czyli zapalają się prawie 22 auta każdego dnia! Można pomyśleć, że powodem większości z nich jest kolizja lub wypadek. Tak jednak nie jest. Najczęściej źródłem ognia w pojeździe okazuje się bowiem usterka techniczna.
Kiedy auto może się zapalić? Powody pożarów samochodów
Podstawowym powodem pożarów są nieszczelności układu paliwowego. I problem w szczególnie sposób dotyczy pojazdów zasilanych benzyną. Paliwo to, a właściwie to jego opary, są łatwopalne. Do ich zapłonu wystarczy często iskra. A tej pod maską z całą pewnością nie zabraknie. Kolejną przyczyną pożaru samochodu może być wadliwa instalacja elektryczna. Przeciążenie, gdy nie zareaguje bezpiecznik, może stopić izolację przewodu i zainicjować pojawienie się ognia.
Groźne są też wycieki oleju. Ale tylko w przypadku, w którym środek smarny ścieka na rozgrzany kolektor wydechowy. W takim przypadku normalnie niepalny olej, może się stać źródłem ognia w samochodzie.
Co może wywołać pożar samochodu?
Czasami pożar wywołuje nie iskra, a sama… temperatura. Benzyna ulegnie samozapłonowi przy temperaturze 300 stopni Celsjusza, płyn hamulcowy przy 280 stopniach, a olej w automatycznej skrzyni biegów przy 320 stopniach. Kontakt z tak wysoką ciepłotą zapewniają powyższym substancjom na ogół dwa scenariusze. Skrajne przegrzanie silnika lub kontakt z rozgrzanym elementem układu wydechowego lub np. obudową turbosprężarki.
Czy palący się samochód może wybuchnąć?
Kierowcy bardzo często pytają o to czy palący się samochód może wybuchnąć. Odpowiedź? Raczej nie… Wybuchy aut zdarzają się przede wszystkim w filmach, a wtedy też są powodowane głównie przez środki pirotechniczne. Benzyna, a właściwie jej opary, będą się palić, a nie wybuchać. Olej napędowy pewnie w ogóle nie zareaguje na ogień – do zapłonu potrzebuje nie tylko temperatury, ale i właściwego ciśnienia. Co z gazem?
Zbiorniki LPG montowane w samochodach posiadają dwa zawory. Zawór bezpieczeństwa i ogniowy. Pierwszy uaktywnia się jako pierwszy i spuszcza gaz pod samochód. Drugi topiąc się w czasie pożaru, uwalnia resztki LPG zebranego w zbiorniku. W efekcie w butli nie rośnie ciśnienie na tyle, aby ta mogła zostać rozerwana i aby pojawił się efektowny wybuch.
Co zrobić gdy pali się?
Co powinien zrobić kierowca w sytuacji, w której samochód w czasie jazdy stanie w ogniu? Przede wszystkim powinien zachować spokój, a do tego musi jak najszybciej zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu. Poza tym najlepiej aby zgasił silnik, zaciągnął hamulec ręczny i zadbał o to, aby z pojazdu wysiadł każdy z pasażerów. Ważne jest to, aby wysiadając zamknąć za sobą drzwi. To ograniczy dostęp tlenu do kabiny i pomoże opanować pożar służbom. Na koniec należy odejść na możliwie największą odległość od pojazdu i wezwać służby ratunkowe. Samochód jest pełen łatwopalnych materiałów i substancji. Pożar będzie się zatem rozprzestrzeniał momentalnie. Dlatego tak kluczowe jest szybkie zatrzymanie i opuszczenie kabiny pasażerskiej.
Zaniedbania zwykle prowadzą do częstszego występowania usterek, co może powodować samozapłon samochodu. Niestety, jeśli samochód się zapali, uratowanie go jest często bardzo trudne lub wręcz niemożliwe ze względu na krótki czas niezbędny do rozpoczęcia akcji gaśniczej – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Kodeks kierowcy. Zmiany 2022. Mandaty. Punkty karne. Znaki drogowe
Tylko teraz
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS