A A+ A++

Głównymi źródłami zatruć czadem w budynkach są niesprawne przewody kominowe: wentylacje spalinowe i dymowe. Tlenek węgla, czyli czad, jest bezwonny i bezsmakowy, więc trudno go wykryć. Nie bez powodu mówi się, że czad to cichy zabójca! Objawy zatrucia nim to m. in. bóle i zawroty głowy, zmęczenie i senność, duszności i trudność z oddychaniem, czasem nudności. W takich przypadkach najważniejsza jest szybka reakcja i przetransportowanie poszkodowanych w bezpieczne miejsce z dostępem do czystego powietrza i natychmiastowe powiadomienie służb ratunkowych.

Takim zagrożeniom można jednak przeciwdziałać z wyprzedzeniem. Najważniejszy krok to kontrola systemu grzewczego przez uprawnionego specjalistę, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości natychmiastowe usunięcie usterek. Warto także rozważyć możliwość zainstalowania czujników tlenku węgla. Ważne jest również, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia, pamiętać o mikrowentylacji (szczeliny w oknach i drzwiach) i pod żadnym pozorem nie zasłanianiu kratek wentylacyjnych.

Przypominamy także o zakazie palenia w piecach nieodpowiednimi materiałami. Spalanie śmieci jest nie tylko groźne dla ludzi i środowiska, ale także może skończyć się dla właściciela budynku postępowaniem mandatowym. Nieprzestrzeganie zakazu spalania odpadów, zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach, podlega karze aresztu albo grzywny.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrólowa Elżbieta II i książę Filip – 73 lata trudnej miłości
Następny artykułSensacja w europejskich pucharach. Polak z asystą