A A+ A++

Do końca listopada w całej Polsce będzie trwał Powszechny Spis Rolny. To badanie, którego celem jest zebranie informacji o stanie rolnictwa w kraju. Te dane w przyszłości posłużą m.in. do negocjowania wielkości i rodzaju dopłat z Unii Europejskiej, pokażą też, jak działalność rolnicza wpływa na środowisko i klimat. W województwie lubuskim spis obejmie ponad 23 tysiące gospodarstw.

Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Rolnicy muszą odpowiedzieć na pytania zawarte w formularzu. Dotyczą one np. powierzchni upraw, posiadanych zwierząt i maszyn czy działalności gospodarczej. Co ważne, urzędy statystyczne nie zbierają danych o majątku rolników.

Nie pytamy w żadnym przypadku o wartości, o majątek rolnika, natomiast pytamy o strukturę, czyli udział procentowy dochodów z konkretnej działalności. Myślimy tutaj o działalności rolniczej, pracy najemnej czy też rentach i emeryturach. Jeżeli chodzi o działalność gospodarczą, też nie pytamy o konkretne kwoty, tylko będą podawane udziały, np. jaką część produkcji rolnej czy też ze sprzedaży zwierząt stanowi sprzedaż bezpośrednia konsumentowi, na przykład sprzedaż sąsiedzka lub na targowiskach.

Podstawową metodą udziału w spisie jest tzw. samospis internetowy. Na stronie spisrolny.gov.pl znajduje się aplikacja, za pomocą której rolnik wypełnia formularz spisowy. Inna forma to odpowiedzi na pytania w wywiadzie telefonicznym.

Do rolnika, użytkownika gospodarstwa rolnego, może zadzwonić rachmistrz spisowy. Z dwóch numerów telefonów: 22 279 99 99 oraz 22 666 66 62. Obecnie tylko z tych dwóch numerów może zadzwonić osoba, która przedstawi się jako rachmistrz spisowy. Ostatnia forma, która będzie prowadzona od października, to bezpośrednia wizyta rachmistrza spisowego.

Stanowiska do spisu internetowego przygotowały również urzędy gmin i urzędy statystyczne. Są oznaczone plakatem Powszechnego Spisu Rolnego.

Jeśli któreś z gospodarstw odmówi udziału w spisie, przewidziane są kary finansowe.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy istnieje coś takiego jak „zbyt dużo prawdy”?
Następny artykułPolska: zakażeni koronawirusem – znów ponad tysiąc przypadków!