A A+ A++

Powstanie film o “roli śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w dziejach współczesnej Polski i Gruzji”. Dokument w reżyserii Jerzego Lubacha to jeden z 240 filmów dofinansowanych przez ministerstwo kultury oraz instytucje mu podległe, w tym TVP. Budżet “Prometeusza Polskiego” ma wynieść 441 tys. złotych, a dofinansowanie 250 tys. zł.

Reżyserem dokumentu o byłym prezydencie jest Jerzy Lubach. W 1981 r. skończył wydział reżyserii w Moskwie, dziś jest publicystą “Niezależnej” i “Gazety Polskiej Codziennie”. Tworzy filmy dokumentalne, głównie o tematyce historyczno-religijnej — przypomina serwis filmpolski.pl.

Obraz o Lechu Kaczyńskim ma być opowieścią m.in. o jego wizycie w Gruzji i roli, jaką odegrał w konflikcie gruzińsko-rosyjskim. Tytuł filmu nawiązuje do greckiego mitu o Prometeuszu. Jego imię w starożytnej grece oznacza “myślący do przodu”.

“Dziś, po agresji Rosji na Ukrainę, przypomina się historyczne przemówienie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który 14 lat temu mimo wybuchu wojny gruzińsko-rosyjskiej, po kolejnym bombardowaniu przez Rosjan miasta Gori przybył do Tbilisi – nie tylko sprzeciwił się rosyjskiej agresji, jego słowa okazały się prorocze dla późniejszych losów wschodniej Europy” — pisze gazeta. I cytuje wygłoszone wówczas przez Kaczyńskiego przemówienie: “Wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę”.

Budżet filmu “Prometeusz polski. Lech Kaczyński i Gruzja” ma wynieść 441 tys. złotych, a dofinansowanie 250 tys. zł — donosi Bankier.pl.

Jak przypomina portal rp.pl, od 2016 r. dzięki wsparciu ministerstwa oraz instytucji mu podległych (m.in. Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej czy Biura Programu “Niepodległa”) oraz “znaczącemu zaangażowaniu TVP” powstało już ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych o polskiej historii, a prawie 140 kolejnych jest na etapie realizacji lub w fazie przygotowań.

Jak podaje “Rzeczpospolita”, “dzięki dotacji powstaje także film o małżeństwie Gwiazdów czy też historia o Solidarności Walczącej, której twarzą był nieżyjący ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, Kornel Morawiecki”.

Źródło: PAP, Rzeczpospolita

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułprzekazanie darów dla uchodźców z ukrainy
Następny artykułJak otrzymać emeryturę, czy rentę po zmarłym?