Co mówią wyniki?
Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad 2000 szkół. Niemal 20 tysięcy uczniów i uczennic oceniło swoje placówki pod kątem otwartości i bezpieczeństwa swoich rówieśników LGBTQ+. W krajowym zestawieniu pierwsze miejsce zajęło Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska, drugie – 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” z Warszawy, a trzecie – XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego z Warszawy.
Z kolei w woj. śląskim, 10 placówek zakwalifikowało się do śląskiej mapy równości. W całym województwie są to szkoły z różnych miast:
Zobacz także
1. II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu
2. III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach
3. I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku
4. II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie
5. II Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Częstochowie
6. V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej
7. II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach
8. IV Liceum Ogólnokształcące im. Generała Stanisława Maczka w Katowicach
9. Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie
10. I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Katowicach
Wybór szkoły
W tegorocznym rankingu organizatorzy pytali się o kluczowe kryterium wyboru szkoły przez młodych ludzi.
Wyniki ogólnopolskie pokazują, że otwartość szkoły, akceptująca atmosfera oraz troska o zdrowie psychiczne stoją na równym poziomie (łącznie około 25%) co poziom nauczania placówki przy wyborze szkoły (25%). Ponadto, bardzo często szkoły, które wspierają społeczność LGBTQ+ są także otwarte na każdą różnorodność. Analogiczny związek widać w przypadku szkół, w których zgłaszana jest dyskryminacja społeczności LGBTQ+ i dyskryminacji z innych przyczyn – czytamy w komunikacie.
Z odpowiedzi młodych ludzi wynika także, że aż 81% wspiera społeczność LGBTQ+, lecz jednocześnie aż 35% młodych ludzi dostrzega przejawy braku akceptacji w szkole. Oznacza to, że z roku na rok coraz bardziej rośnie świadomość oraz edukacja. Po nie młodzież najczęściej sięga do sieci lub organizacji pozarządowych, ponieważ warsztaty antydyskryminacyjne nadal są w polskiej szkole rzadkością. Jedynie 18% młodych ludzi deklaruje, że bierze w nich udział.
Problem dostrzega Marcel Długoszewski, koordynator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w woj. śląskim.
Jako koordynator regionalny Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w województwie śląskim oraz uczeń gliwickiej szkoły, widzę, że coraz więcej osób w moim otoczeniu uświadamia sobie, jak ważne jest bezpieczeństwo w szkole. Mówiąc bezpieczeństwo, mam na myśli nie tylko brak przemocy fizycznej, ale też wspieranie uczniów z grup mniejszościowych, brak dyskryminacji, aktywne przeciwdziałanie sytuacjom, w których ktoś komuś ubliża. Nasz ranking zbiera informacje właśnie o takich szkołach: zaangażowanych, akceptujących, bezpiecznych. Cieszę się, że coraz więcej uczniów głosuje: w tym roku w województwie śląskim zostało oddanych ponad 1200 głosów! Młodzież coraz chętniej angażuje się w akcje wspierające różnorodność, ale edukacja w tym zakresie jest niewystarczająca. Jako uczniowie potrzebujemy edukacji antydyskryminacyjnej na poziomie systemowym – mówi.
Tegoroczny Ranking odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej w Polsce, Prezydentki Miasta Łodzi oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS