A A+ A++

22 nowe tężnie solankowe powstaną w tym roku na terenie Małopolski dzięki wsparciu samorządu województwa, który przeznaczył na ten cel 3,5 mln zł. Jedna z nich powstanie na Limanowszczyźnie – w gminie Kamienica.

W poniedziałek marszałek Witold Kozłowski przekazał pierwsze promesy na budowę obiektów samorządowcom z Małopolski. Wójtowie gmin: Uście Gorlickie, Podegrodzie, Nawojowa, Korzenna, Kamienica, Grybów, Gródek nad Dunajcem i Budzów oraz burmistrz Muszyny odebrali promesy na realizację zadań w ramach konkursu „Małopolskie Tężnie Solankowe”. To m. in. w tych miejscach regionu powstaną tężnie, które są doskonałą formą relaksu i rekreacji oraz pozytywnie wpływają na zdrowie.

Wójt gminy Kamienica odebrał promesę opiewającą na prawie 176 tys. zł, dzięki której w Szczawie powstanie tężnia solankowa wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

– Tężnie solankowe to różnego typu ratunek dla dróg oddechowych. Z obliczeń wynika, że mniej więcej godzina przebywania w tężni to blisko trzy doby przebywania nad morzem. Nie wszystkich na to stać, nie wszyscy mają czas na to, aby jechać na kilka tygodni nad morze i w ten sposób zaaplikować organizmowi niezbędna ilość różnego rodzaju mikroelementów, które wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. To szczególnie ważne także w kontekście rehabilitacji pocovidowej – mówił w Wysowej-Zdroju marszałek Witold Kozłowski i dodał, że tężnie to także miejsce spotkań i rekreacji.

Tężnie to także miejsce międzypokoleniowych spotkań. Wokół takiego miejsca gromadzą się ludzie, którzy mają czas, aby odpocząć, porozmawiać i ze sobą pobyć. Zachęcam samorządowców do tego, aby właśnie przy tych inwestycjach organizować różnego rodzaju wydarzenia, ale tez rozwijać otoczenie przy tężniach. Życzę wszystkim państwu skutecznych inwestycji i mam nadzieję, że spotkamy się na otwarciu tężni w państwa miejscowościach.

W sumie dzięki wsparciu finansowemu województwa w łącznej wysokości ponad 1,5 mln na południu Małopolski powstanie 10 tężni wraz z infrastrukturą towarzyszącą: m.in. elementami drewnianymi, ławeczkami i oświetleniem. Tężnie będą bezpłatne i ogólnodostępne zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Zaprojektowano je tak, by bez przeszkód mogli z nich korzystać wszyscy, także dzieci, osoby z niepełnosprawnościami czy seniorzy.

Dofinansowanie województwa pokryje ponad 70% kosztów powstania obiektów, resztę dołożą zainteresowane gminy.

Konkurs „Małopolskie Tężnie Solankowe” jest realizowany od zeszłego roku. W jego ramach na terenie województwa powstało już 13 tężni solankowych. Większość z nich została już oddana do użytku i służy mieszkańcom regionu. W tym roku, z uwagi na duże zainteresowaniem projektem Zarząd Województwa Małopolskiego zwiększył kwotę przeznaczoną na realizację konkursu z 2,5 do 3,5 miliona złotych. Dzięki temu do grudnia na terenie regionu wybudowane zostaną 22 nowe obiekty.

(Fot.: UMWM)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGran Turismo World Series powraca do Gran Turismo 7
Następny artykułPlenerowy konkurs kulinarny