A A+ A++

Ich autorem jest amerykański instytut rządowy NIST (National Institute of Standards and Technology), który opracował trzy standardy szyfrowania. Mają one wzmocnić ochronę kryptograficzną przed przyszłymi cyberatakami komputerów kwantowych.

NIST pracował nad takimi standardami od kilku lat mając na uwadze fakt, że już w niedalekiej przyszłości komputery kwantowe będą zdolne łamać obecne metody szyfrowania, narażając w ten sposób na szwank kluczowe i poufne informacje przechowywane przez biznes oraz instytucje rządowe.

Nowe standardy zawierają instrukcje pozwalające modyfikować algorytmy używane do szyfrowania danych i podpisów cyfrowych. W przypadku ogólnego szyfrowania, chodzi o mechanizm kapsułkowania klucza opartego na module Module-Lattice-Based Key-Encapsulation Mechanism (w skrócie ML-KEM). Jest to standard, w ramach którego klucze szyfrujące mogą być przez obie komunikujące się ze sobą strony łatwo wymieniane.

Zobacz również:

Jeśli chodzi o podpisy cyfrowe, NIST opracował dwa standardy. Pierwszy nosi nazwę Module-Lattice-Based Digital Signature Algorithm (w skrócie ML-DSA) i definiuje ogólny algorytm podpisu cyfrowego. Drugi nosi nazwę Stateless Hash-Based Digital Signature Algorithm (w skrócie SLH-DSA). Jest to algorytm podpisu cyfrowego oparty technice haszu). Dwa algorytmy (ML-KEM i ML-DSA) powstały w firmie IBM, które od dawna jest liderem w budowaniu komputerów kwantowych. Trzeci jest dziełem NIST.

NIST apeluje, aby te firmy którym zależy na bezpieczeństwie danych, zapoznały się jak najszybciej z tymi standardami i pojęły zawczasu kroki, które przygotują je na zbliżającą się szybko erę komputerów kwantowych. A nadejdzie ona dużo szybciej niż nam się to wydaje, prawdopodobnie już a najbliższym dziesięcioleciu. Stanie się to w momencie, gdy któryś z producentów komputerów kwantowych wprowadzi wreszcie do oferty system kwantowy działający absolutnie niezawodnie, a więc taki, który jest w stanie korygować w stu procentach błędy jakie popełnia jego jednostka obliczeniowa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Krwawy marsz zatrzymany pod Warszawą“ [ Wiadomości ]
Następny artykułPolicja przypomina o bezpieczeństwie w długi weekend przed nami