Jak informuje South China Morning Post, transparentny materiał jest nie tylko twardy, ale i niebywale mocny i może działać jako półprzewodnik, otwierając drogę do interesujących zastosowań w zakresie fotowoltaiki. AM-III, bo tak nazywa się materiał, ma kilka cech wspólnych z diamentami, zarówno naturalnymi, jak i stworzonymi przez człowieka, głównie dlatego, że jest uformowany głównie z atomów węgla. Tyle że tam gdzie diamenty wykazują perfekcyjne ułożenie atomów i cząsteczek, AM-III jest nieco mniej zorganizowane – atomy i cząsteczki nie są ułożone równo, a raczej w sposób chaotyczny, tworząc ciało amorficzne.
Ciało będące w stanie amorficznym jest ciałem stałym, ale tworzące je cząsteczki są ułożone w sposób bardziej zbliżony do spotykanego w cieczach – na co dzień zjawisko to spotykamy w wielu substancjach, jak choćby plastik czy właśnie szkło, które nie są jednak kojarzone z czymś o dużej twardości czy trwałości. Naukowcy chińskiego Yanshan University postanowili jednak nadać swojemu szkłu takie właśnie właściwości, a wszystko za pomocą żmudnej metody prób i błędów, podczas których eksperymentowali z różnym ułożeniem atomów i cząsteczek, a także sięgali po cząsteczki węgla o kształcie piłki do nogi zwane fulerenami.
To właśnie w ich stronę zwracają się najczęściej naukowcy pracujący nad wybuchowymi nanocząsteczkami, zaawansowanymi komórkami słonecznymi czy technologią kosmiczną, ale jak się okazuje mogą być one również punktem startowym produkcji twardych i wytrzymałych amorficznych materiałów. AM-III może się pochwalić wynikiem 113 GPa w teście twardości, podczas gdy stal miękka osiąga 9 GPa, a naturalnie występujące diamenty … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS