A A+ A++

Ochotnicza Straż Pożarna z Czermna w gminie Fałków w tym roku obchodzi stulecie swojego istnienia. Oficjalne uroczystości mają odbyć się pod koniec sierpnia, ale już powstała książka poświęcona historii jednostki. Jej autorem jest historyk i regionalista Marian Adamczyk. Książka powstała za sprawą wydawnictwa Arslibris działającego przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie. Książkę można nabyć dzwoniąc pod numer: 501 762 453. Koszt zakupu jednego egzemplarza 50 zł, dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele statutowe jednostki

REKLAMA

Marian Adamczyk napisał już książki: Bedlno i okolice, Mieszkańcy Ziemi Czermińskiej i Fałkowskiej, a także Czermno i okolice oraz Lipa i Ruda Maleniecka. Tym razem zajął się stworzeniem kroniki Ochotniczej Straży Pożarnej w Czermnie 1924-2024. Nowa pozycja jest bogata w zdjęcia ze stu lat działalności OSP w Czermnie. Dowiadujemy się z niej jak jednostka się tworzyła, kto zawiązywał pierwsze szeregi, a następnie poznajemy jej struktury w kolejnych latach. Tekst śledzi przemiany Ochotniczej Straży Pożarnej z kilkuosobowej jednostki walczącej z ogniem po dziś. A dziś OSP Czermno to jedna z większych jednostek w powiecie koneckim i bodaj najlepiej wyposażone OSP w naszym regionie.

REKLAMA

W książce nie mogło zabraknąć także tekstu o „wielkanocnych bębniarzach z Czermna”. Możemy dowiedzieć się skąd wziął się ten obrzęd, jak wyglądał na przestrzeni lat, a jak obecnie.

„Ochotnicza Straż Pożarna w Czermnie” jest już do kupienia. Książkę można nabyć dzwoniąc pod numer: 501 762 453. Koszt zakupu jednego egzemplarza 50 zł, dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele statutowe jednostki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAbsurdalna przerwa w finale Copa America
Następny artykułBadania archeologiczne w biłgorajskim parku