A A+ A++

Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej opracowali kolejną „Kielecką Mapę Wiatru”. Pomiar prędkości wiatru został przeprowadzony w ramach II edycji Festiwalu Wiatru – Kielce 2022 w 12 punktach miasta.

Prędkość podmuchów zmierzono na dworcach autobusowym i kolejowym, na kieleckim Rynku, Telegrafie, na Wietrzni, Kadzielni, przy Politechnice Świętokrzyskiej oraz Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

Dagmara Kotrys-Działak z Politechniki Świętokrzyskiej zbadała także, jak wieje na ul. H. Sienkiewicza, przed Pałacem Biskupów Krakowskich, na terenie Parku Dygasińskiego oraz w kieleckim Ogrodzie Botanicznym.

Z przeprowadzonych badań wynika, że najmocniej wiało na najbardziej wietrznym z kieleckich rezerwatów, czyli na Wietrzni (siła wiatru 2,17 M/S), w kampusie UJK (1,37 M/S) oraz w Ogrodzie Botanicznym (1,17 M/S).

Najsłabsza siła wiatru w momencie badania była w Parku Dygasińskiego (0,25 M/S) oraz przed Dworcem kolejowym (0,56 M/S).

Pierwsza edycja Kieleckiej Mapy Wiatru została przygotowana rok temu, także w ramach Festiwalu Wiatru. – Mapa będzie służyła nie tylko celom dydaktycznym, ale również będzie przydatna w budownictwie i planowaniu. Jest potrzebna, chociażby ze względu na określenie wietrzności w różnych punktach miasta. W tej chwili zabudowa w centrum Kielc i w okolicach powoduje zaburzenie wietrzności – wyjaśniał prof. Jerzy Piotrowski z Politechniki Świętokrzyskiej.

Geneza określenia „Wieje jak na dworcu w Kielcach” sięga czasów zaboru rosyjskiego, gdy dawny Pałac Biskupów Krakowskich przebudowano na siedzibę gubernatora. Po jednym z remontów, nowy lokator w budynku zaczął odczuwać silne przeciągi i w związku z tym mówić, że gdy wieje silny wiatr, to „wieje jak na dworcu w Kielcach”. W języku rosyjskim słowo „dworiec” oznacza pałac.

– Festiwal Wiatru ma przede wszystkim na celu przełamanie negatywnego wydźwięku istniejącego od lat stereotypu, podejście do powiedzenia „Wieje jak na dworcu w Kielcach” z przymrużeniem oka, pokazanie, że potrafimy na siebie spojrzeć z dystansem – podkreśla Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce koordynującego organizację wydarzenia. Impreza ma też integrować mieszkańców i służyć promocji Kielc.

II Festiwal Wiatru – Kielce 2022 był organizowany w dniach 16-25 września. W programie znalazło się aż 30 różnorodnych imprez, przygotowanych przez 36 podmiotów.

– Dziękuję jednostkom organizacyjnym miasta, uczelniom oraz stowarzyszeniom, klubom sportowym i wreszcie osobom prywatnym za tak aktywne włączenie się w organizację II Festiwalu Wiatru. Cieszy fakt, iż dzięki naszej współpracy udało się przygotować atrakcyjny program wydarzenia, które spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Kielc i gości – podkreśla prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

Powstała II Kielecka Mapa Wiatru. Gdzie wieje najmocniej?

BP UM Kielce

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKard. Zuppi apeluje do nowych władz
Następny artykułArmored Core 6 w przygotowaniu? From Software z interesującym ogłoszeniem