A A+ A++

Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw wydało gre karcianą o Krotoszynie. Za jej opracowanie odpowiada dyrektor tamtejszego Muzeum Regionalnego – Piotr Mikołajczyk. Składa się z ponad stu kart, które przedstawiają miejsca i wydarzenia związane z miastem. Karty trafiły do szkół i instytucji kultury.

„Makao”, „wojna” czy „oszust”  to tylko niektóre rodzaje gier karcianych. Mieszkańcy Krotoszyna mogą od niedawna zagrać unikatowymi kartami. „Gra o Krotoszyn” postała z inicjatywy stowarzyszenia Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw. Składa się ze 102 kart zilustrowanych fotografiami dotyczącymi miasta. – Do naszych zadań należało znalezienie funduszy na wydruk tej gry, jej wydanie, a także projekt graficzny i dobór zdjęć. O pomoc w jej opracowaniu poprosiłyśmy dyrektora muzem, Piotra Mikołajczyka – mówi Magdalena Głowienkowska, prezes Stowarzyszenia Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw.

Prace nad stworzeniem „Gry o Krotoszyn” trwały około pół roku. Przed wydaniem trzeba było ją przetestować, by sprawdzić czy wszystkie kombinacje działają tak, jak powinny. Talia składa się z 99 kart zwykłych i 3 kart specjalnych. – Rozgrywka polega na zbieraniu punktów i komponowaniu ze sobą kart w taki spsób, by zdobyć jak najwięcej premii punktowych. Krótka informacja na temat miejsca czy wydarzenia przedstawionego na karcie spełnia dodatkową funkcję. Oprócz rozgrywki matematycznej gra ma także uczyć – tłumaczy Piotr Mikołajczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Krotoszynie, członek Stowarzyszenia Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw.

Na kartach uwiecznione zostały miejsca charakterystyczne dla Krotoszyna, takie jak ratusz i cmentarz żydowski, a także liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, które odbywały się kiedyś lub organizowane są do tej pory. Głównym celem gry jest promocja Krotoszyna i regionu. – Gra została sfinansowana z dotacji z urzędu Miasta i Gminy Krotoszyn, a także z pieniędzy własnych stowarzyszenia. Pierwsze egzemplarze bezpłatnie przekazałyśmy do szkół i instytucji m.in. do biblioteki i muzeum. Obecnie kart nie można kupić, jednak w przyszłym roku planujemy dodruk. Wtedy mieszkańcy będą mogli zakupić „Grę o Krotoszyn” – informuje Zuzanna Nadzieja, sekretarz Stowarzyszenia Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw.

Fotografie ilustrujące grę pochodzą z różnych źródeł. Większość została wykonana przez członów stowarzyszenia, a niektóre pochodzą z krotoszyńskiego magistratu i krotoszyńskich instytucji. Karty zapakowane zostały w ekologiczne, drewniane pudełka, które w swoim pierwotnym przeznaczeniu były pudełkami do obrączek. Koszt wydania jednego egzemplarza „Gry o Krotoszyn” to około 120 złotych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWchodzimy do środka, a tam wójt Szydłowa i król Władysław Jagiełło z córką. Warto odwiedzić to miejsce
Następny artykułWytrzymają przebieg 500 tys. km lub więcej. Auta do 20 tys. zł [część 8]