A A+ A++

Niedawno ukazał się wyjątkowy album pt. „Szlaki turystyczne Ziemi Augustowskiej pod znakiem ryby”. Wydawnictwo zawiera unikatowe zdjęcia prezentujące walory naszego regionu. Jest to doskonały materiał promocyjny Augustowszczyzny. Wielki szacunek za powstanie tego dzieła należy się jego inicjatorowi, staroście augustowskiemu. Posiadacze albumu mogą podziwiać fotografie zebrane przez mieszkańców Augustowa.

Bartosz Lipiński

O informacje dotyczące albumu „Szlaki turystyczne Ziemi Augustowskiej pod znakiem ryby” poprosiliśmy przedstawicieli starostwa powiatowego w Augustowie. Album został wydany i opracowany w ramach projektu „Promocja dziedzictwa rybackiego Ziemi Augustowskiej”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego. Celem tego przedsięwzięcia jest promocja Ziemi Augustowskiej, jako obszaru zależnego od rybactwa. W albumie zaprezentowane zostały szlaki turystyczne Ziemi Augustowskiej tj. papieskie, kajakowe, żeglarskie, piesze, rowerowe i konne. Na wszystkich szlakach są widoczne elementy dziedzictwa kulturowego rybołówstwa. Prezentowane w albumie trasy przebiegają przez tereny leśne i przyrodniczo cenne obszary, obok gospodarstw rybackich, łowisk wędkarskich i punktów gastronomicznych oferujących dania z lokalnych ryb. Album powstał zgodnie z koncepcją, której autorem jest starosta augustowski Jarosław Szlaszyński. Tekst napisał Wojciech Batura. W albumie zamieszczone zostały fotografie głównie Martyny Chodacz, Jadwigi Koniecko, Leszka Czokajło, Grzegorza Haraburdy, Janiny Osewskiej. Ponadto fotografii użyczyli również Leszek Cieślik, Leszek Czajkowski, Maciej Kaszuba, Benedykt Kozłowski, Wojciech Kulbacki, Jarosław Kwiecień, Artur Pawluczyk, Marek Sznejder.

Ziemia Augustowska nierozerwalnie związana jest z wodą. Liczne jeziora, rzeki i stanowiący pomnik historii Kanał Augustowski, to najważniejsze elementy naszego krajobrazu. Dlatego dostrzegając ten potencjał, podjęto decyzję o opracowaniu i wydaniu albumu, który ukazuje piękno szlaków turystycznych przebiegających przez nasze tereny. Publikacja skierowana jest głównie do turystów i gości. Zachęca do odkrywania walorów przyrodniczych, cennych zabytków oraz malowniczych krajobrazów naszej ziemi. Album „Szlaki turystyczne Ziemi Augustowskiej pod znakiem ryby” jest kolejną publikacją powiatu augustowskiego, uzupełniającą wydaną dotychczas w tym samym formacie i w podobnej konwencji serię albumów: „Kanał Augustowski wspólne dziedzictwo i przyszłość” (2005 r.), „Powiat Augustowski ziemia piękna i gościnna” (2007 r.), „Cztery pory roku na Ziemi Augustowskiej” (2014 r.) oraz „Powiat Augustowski przeszłość i teraźniejszość” (2018 r.).

Album promujący Ziemię Augustowską, jako obszar zależny od rybactwa został wydany w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych, dlatego nie może być sprzedawany. Będzie rozdawany bezpłatnie podczas spotkań promocyjnych, które zorganizowane zostaną w Warszawie oraz w Augustowie. Planowane jest też wręczanie albumu gościom i członkom oficjalnych delegacji odwiedzających powiat augustowski. Ponadto album otrzymają osoby, które zdecydują się na odkrycie zakątków związanych z rybactwem, podążając trasą gry terenowej i rozwiązując kolejne zagadki z przewodnika questowego, który został opracowany w ramach projektu.

Pomysł wydania kolejnej publikacji, ukazującej piękno szlaków turystycznych tutejszych terenów, jako uzupełnienie dotychczasowych wydawnictw albumowych powiatu, powstał już dawno. Poszukiwano jednak zewnętrznych źródeł dofinansowania, które mogłyby stanowić wsparcie dla tego typu przedsięwzięcia. Możliwości pojawiły się, gdy ogłoszony został przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” nabór wniosków w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Stąd narodził się pomysł promowania rybackiego charakteru Ziemi Augustowskiej.

Jedną z osób współpracujących przy powstaniu albumu był Leszek Czokajło. Znany lekarz weterynarii zasugerował, żeby w planowanym albumie zaprezentować również szlaki konne, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jako znany miłośnik koni i jeździectwa, udostępnił także zdjęcia, które zostały zamieszczone w albumie i podniosły jego atrakcyjność.

Leszek Czokajło wspomina, że od kilku lat marzył o powstaniu albumu przybliżającego szlaki konne naszego regionu. Chciał przedstawić Augustowszczyznę widzianą z perspektywy osoby jadącej na koniu i mogącej podziwiać niepowtarzalne krajobrazy. Leszek Czokajło z radością przyjął informację o planach powstania albumu przybliżającego mieszkańcom Polski szlaki turystyczne Ziemi Augustowskiej i zaproponował udostępnienie zdjęć wykonanych podczas wędrówek konnych.

Wiem, że album cieszy się wielkim zainteresowaniem i wszyscy chcą być w jego posiadaniu. Nie dziwi mnie taka sytuacja. Jestem przekonany, że jest to znaczny wkład w promocję naszej ziemi, zachęcający turystów do wizyty w Augustowie oraz okolicach. Czuję dumę, że w tym wydawnictwie zostały opublikowane również moje zdjęcia. Mamy piękne szlaki turystyczne. Być może niektóre szlaki konne nie są powszechnie znane, ale dzięki albumowi będzie można się z nimi zapoznać i poczuć nieodpartą chęć do ich zwiedzenia –komentuje Leszek Czokajło.

Jestem bardzo wdzięczny panu staroście i jego współpracownikom, za ogromny wkład pracy na rzecz powstania albumu. To nie tylko kapitalny przewodnik po Augustowszczyźnie, ale również cenna pamiątka dla naszych mieszkańców i przyjezdnych z całej Polski. Pan starosta oraz urząd starostwa powiatowego potrafili wznieść się na wyżyny, a ich praca powinna być drogowskazem dla innych samorządów. Dobrze, że w albumie podkreślona została wartość ryby z tutejszych akwenów. Osobiście żałuję, że tej ryby nie jest tak wiele, jak byśmy sobie życzyli. Uważam, że ta sytuacja mogłaby ulec poprawie, trzeba tylko w większym stopniu zarybiać jeziora. Mam nadzieję, że publikacja albumu skłoni dzierżawców okolicznych jezior oraz włodarzy regionu, aby zajęli się tym bardzo istotnym tematem –dodaje Leszek Czokajło.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPęknięcia w ścieżce rowerowej przy Wojska Polskiego (zdjęcia)
Następny artykułAnno 1800 v10.1.990580 +9 Trainer PC