Do parków krajobrazowych wkroczy grupa naukowców i badaczy. Zliczą wszystkie gatunki ptaków, żuczków i trzmieli, sprawdzą jak się ma czarcikęsik Kluka, czy nadal pływa u nas minóg strumieniowy. Wyniki obserwacji spiszą i zaproponują, jak ochronić nasze dziedzictwo przyrodnicze.
Parki krajobrazowe stanowią 10 procent województwa łódzkiego. Jest ich 7 i zajmują łącznie 100 tys. hektarów. Żeby nimi dobrze zarządzać i wiedzieć, jak ochronić ofertę przyrodniczą, jaką dla nas mają, trzeba mieć strategię. I taka właśnie powstaje. Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył na jej opracowanie ponad 5 mln zł, z czego 4,3 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich.
R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą
Na co zostaną wydane pieniądze? Parki to enklawy niezwykle cennych przyrodniczo i kulturowo zasobów. Mają bogatą florę i faunę oraz niepowtarzalne ukształtowanie powierzchni terenu.
Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich utworzony przez lądolód skandynawski charakteryzują ponad 200-letnie dęby, kolonie nietoperzy, storczyk – żłobik koralowy oraz niezwykłe widoki. Sulejowski Park okala najcenniejszy fragment dorzecza Pilicy z jej malowniczymi meandrami, a jego symbolem jest wieża Opacka klasztoru Cystersów w Sulejowie. Nad Przedborskim Parkiem Krajobrazowym góruje Fajna Ryba – najwyższe wzniesienie województwa łódzkiego. Francuscy kucharze zachwyciliby się z pewnością Spalskim Parkiem, gdzie odnotowano 4 gatunki małż i 42 gatunki ślimaków. W lasach Parku Bolimowskiego do najcenniejszych należą: orlik pospolity, marzanka wonna, mącznica lekarska i jaskier kaszubski. Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki oraz Załęczański, choć łączy malownicza Warta i niezwykł … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS