A A+ A++

Te najszybsze ptaki na świecie składają jaja. W trosce o okres lęgowy tych wyjątkowych ptaków Tatrzański Park Narodowy wprowadza ograniczenia.

Tatrzański Park Narodowy w ostatnich dniach poinformował, że sokoły wędrowne, majestatyczne i nieuchwytne, ponownie wybrały nasze góry na miejsce swojego lęgu. To dobra wiadomość nie tylko dla miłośników przyrody i ornitologów.

Z uwagi na to niezwykłe zdarzenie, Tatrzański Park Narodowy ogłosił, że od 18 marca do 15 lipca 2024 r. niektóre trasy wspinaczkowe i linie zjazdowe zostaną zamknięte. To działanie ma na celu ochronę tych niezwykłych ptaków, które kiedyś były na krawędzi  wyginięcia.

Zamknięte będą drogi wspinaczkowe i linie zjazdowe udostępnione dla narciarstwa ekstremalnego w dwóch rejonach:

  •  wschodnia ściana Kościelca od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego;
  •  w obszarze Kazalnicy i Galerii Cubryńskiej: Żleb Krygowskiego – Mały Kocioł Mięguszowiecki – Niżnia Galeria Cubryńska – Cubryńska Kopka – z Cubryńskiej Kopki ściany opadające do Mnichowego Żlebu (łącznie ze Żlebem Szulakiewicza). Północnym ograniczeniem jest wylot Mnichowego Żlebu – podstawa ściany Kazalnicy Liliowej i Kazalnicy Cubryńskiej do Żlebu Krygowskiego

Ich obecność w Tatrach to nie tylko dowód na skuteczność działań ochronnych, ale także przypomnienie o delikatnej równowadze ekosystemu, w którym każdy gatunek odgrywa kluczową rolę.

Czy wiesz, że sokoły wędrowne potrafią osiągnąć prędkości przekraczające 320 km/h podczas nurkowania. Nie bez powodu, te piękne ptaki są symbolem siły i wytrwałości.

Poprzedni artykułMyszogród

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTurnus terapeutyczno – integracyjny dla absolwentów szkół specjalnych
Następny artykułUwaga na warstwę lodu na drogach i chodnikach