A A+ A++

Obecna sytuacja epidemiczna według Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego pozwala na to, aby w przytłaczającej większości naszego kraju, w przytłaczającej większości placówek edukacyjnych, w zdecydowanej większości szkół, przedszkoli, żłobków, można był przywrócić standardowe zajęcia polegające na bezpośrednim kontakcie nauczyciela z uczniami –

powiedział minister edukacji.

Stąd mówimy o możliwości bezpiecznego powrotu do szkół – dodał. 

Jak mówił, bezpieczny powrót jest możliwy “dzięki współpracy kliku ministerstw i kilku instytucji, które w tej sprawie się ze sobą kontaktują”. 

Przytłaczająca większość powiatów w Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, która pozwala na to, aby te wytyczne, o których mówiliśmy już w ubiegłym tygodniu spokojnie wcielać w życie i aby dyrektorzy przygotowywali się do powrotu do stacjonarnych, tradycyjnych zajęć w szkołach – przekazał Piontkowski.

Jedynie w tych kilku powiatach “żółtych” i kilku powiatach “czerwonych”, mogą być jakieś dodatkowe procedury i obostrzenia

– zaznaczył szef MEN.

W powiatach czerwonych nie będzie żadnych wycieczek szkolnych, ani imprez. Grupy uczniów w jednym miejscu nie będą mogły przekraczać 50 osób. W powiatach żółtych możliwe są wycieczki, ale uczniowie mają nie gromadzić się powyżej 100 osób.

Dodał, że MEN podejmując decyzję o powrocie do szkół kierowało się “nie tylko polskimi doświadczeniami, ale również tym, co dzieje się w różnych krajach Europy i świata”.

Zobacz również:

Uczniowie wracają do szkół. Sprawdź szczegółowe zalecenia

19 powiatów z dodatkowymi obostrzeniami

Strefa czerwona obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński. 

Strefa żółta obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

Koronawirus. Podział powiatów

Czerwone powiaty: Żółte powiaty:
ostrzeszowski wieruszowski,
nowosądecki oświęcimski
nowy Sącz Jastrzębie Zdrój,
wieluński jarosławski,
pszczyński Żory,
Ruda Śląska kępiński,
rybnicki przemyski,
Rybnik cieszyński,
wodzisławski pińczowski,
  oświęcimski

W jakim przypadku kształcenie zdalne?

Decyzję o wprowadzeniu w placówce kształcenia zdalnego dyrektor szkoły może podjąć dopiero po uzyskaniu zgody organu prowadzącego oraz inspektora sanitarnego – poinformował w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Podczas briefingu prasowego w środę szef MEN mówił o procedurze postępowania np. w wówczas, gdy w szkole pojawią się przypadki zakażeń koronawirusem.

Piontkowski poinformował, że wówczas wdrażany będzie model mieszany (model B) lub taki, w którym wszystkie zajęcia szkolne w pełni będą odbywały się zdalnie (model C). Jednak w modelu mieszanym oraz modelu zdalnym dyrektor szkoły taką decyzję może podjąć dopiero po uzyskaniu zgody organu prowadzącego oraz inspektora sanitarnego – poinformował minister.

Model mieszany będzie wdrażany np. wtedy, gdy poszczególni uczniowie lub ich grupy znajdą się w kwarantannie i wówczas – po pozytywnej opinii inspektora sanitarnego – będą oni zdalnie kontynuowali kształcenie.

Szef MEN poinformował, że kształcenie na odległość będzie również organizowane dla uczniów z chorobami przewlekłymi, którzy otrzymają zaświadczenie lekarskie o tym, że ich choroba może być jeszcze bardziej niebezpieczna w przypadku kontaktu z osobami zarażonymi i że jest wyraźne wskazanie medyczne, które powinno zadecydować o ograniczeniu kontaktu z rówieśnikami.

Przy czym proszę pamiętać, że (…) uczeń, który będzie miał tego typu zalecenie, to nie powinien np. chodzić do sklepu, wyjeżdżać na wakacje i leżeć na plaży, nie powinien być na boisku itd. Ta opinia lekarska ma także swoje dalsze konsekwencje, ona będzie w bardzo mocny sposób ograniczała swobodę poruszania się tego ucznia i rodzic powinien się poważnie zastanowić, czy w każdym przypadku powinien usilnie zabiegać o taką opinię” – podkreślił.

Powrót do szkoły na nowych zasadach. O czym powinni pamiętać uczniowie?

Szef resortu edukacji przedstawił 10 zasad dla ucznia, do których każdy powinien się stosować:

1.    Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby, zostań w domu

2.    Często myj ręce

3.    Nie dotykaj oczu, ust i nosa

4.    Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie

5.    Uważnie słuchaj poleceń nauczyciela

6.    Używaj tylko własnych przyborów szkolnych

7.    Spożywaj swoje jedzenie i picie

8.    Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw

9.    Jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela

10.  Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na lekcjach

Wytyczne GIS dla szkół

Rekomendujemy, żeby każda placówka miała dedykowaną izolatkę, w której dziecko z objawami mogło przebywać odseparowane od pozostałych uczniów – mówiła na środowej konferencji zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Izabela Kucharska.

Kucharska mówiła, że GIS rekomenduje, aby dziecko, u którego rodzic zaobserwuje objawy grypopodobne, pozostało w domu i odbyło konsultacje z lekarzem.

Szczegółowe wytyczne sprawdź tutaj>>>

Trzy warianty funkcjonowania szkoły

Wariant A – tradycyjna forma kształcenia

W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)

Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne).

Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą emaila, telefonu.

Wariant C – kształcenie zdalne

Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).

Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Co ważne, Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

Zobacz również:

Czy będzie więcej czerwonych stref? Ministerstwo nie wyklucza zmian

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCyberataki na mieszkańców Białorusi. Dominuje oprogramowanie szpiegowskie
Następny artykułEstoński CIT może zmniejszyć wpływy z podatków o 5 mld zł