A A+ A++

W Wielopolu Skrzyńskim, miejscu tak bliskim sercom wielu mieszkańców naszego powiatu, zbliża się niezwykłe wydarzenie. 15 grudnia 2023 odbędą się obchody 40. rocznicy powrotu Tadeusza Kantora do rodzinnych stron to hołd dla twórczości i dziedzictwa tego wybitnego artysty.

Historia Wielkiego Powrotu – 15 grudnia 1983

To właśnie tutaj, w 1983 roku, Tadeusz Kantor zrealizował swoje marzenie o wystawieniu spektaklu „Wielopole Wielopole” w miejscu, które stanowiło dla niego niekończące się źródło inspiracji. Wyjątkowe przedstawienie w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej przyciągnęło zarówno naszych mieszkańców, jak i wielbicieli sztuki z dalszych zakątków Polski.

40. Rocznica – Program Uroczystości

  • 17.00 Msza Święta Uroczystości rozpoczną się mszą świętą dedykowaną pamięci ks. Juliana Śmietany, Tadeusza Kantora, aktorów Teatru Cricot 2 i mieszkańców naszej społeczności.
  • 18.00 „Moje Wielopole Wielopole” Wystawa niepokazywanych dotąd fotografii Małgorzaty Palka, prawnuczki Heleny i Mariana Kantorów, będzie okazją do spojrzenia na spektakl z zupełnie innej perspektywy.
  • 18.30 „Ostatnia Wieczerza w Wielopolu. POWRÓT” Projekcja filmu dokumentalnego Krzysztofa Miklaszewskiego, po której odbędzie się spotkanie wspomnieniowe.

Zaproszenie do Współtworzenia Historii

Zachęcamy wszystkich mieszkańców, którzy byli świadkami wydarzeń z 1983 roku, do podzielenia się swoimi historiami. Wasze wspomnienia i materiały pomogą stworzyć publikację, która na zawsze zachowa pamięć o tym niezwykłym dniu w historii naszej małej ojczyzny.

Współorganizatorzy

  • Kantorówka ODiHR Muzeum Tadeusza Kantora
  • Parafia pw. NMP Wniebowziętej
  • Gmina Wielopole Skrzyńskie
  • Towarzystwo Przyjaciół im. Tadeusza Marii Kantora

Podsumowanie

To nie tylko obchody znaczącej rocznicy, ale również okazja do ponownego doświadczenia magii i znaczenia sztuki Tadeusza Kantora. Jako społeczność, mamy wyjątkową możliwość świętowania naszej lokalnej historii i kultury. Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu do udziału w tych wyjątkowych uroczystościach.

Źródło zdjęcia: Kantorówka Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzejażdżkę po pijaku zakończyła w rowie
Następny artykułTradycyjna Wigilia szczycieńskich Diabetyków