Operetki Wrocławskiej w Pile nie trzeba przedstawiać, ponieważ doskonale znamy ją z realizowanej od 2020 roku inicjatywy kulturalnej „Operetka na wynos” odbywającej się w przestrzeni plenerowej miasta. Na czerwiec zaplanowano pięć kolejnych występów z udziałem solistów śpiewaków, tancerzy i konferansjera. Wszystkie utwory wykonywane będą na żywo, dodatkowo podczas koncertów pilanom wręczane będą pocztówki z ciekawostkami o polskich pieśniach i kompozytorach. Wspieramy to zadanie dotacją wysokości 15 000 złotych.
To będzie czwarta odsłona niezwykle ciepło przyjmowanej przez mieszkańców „operetki na wynos”, której celem jest udostępnienie kultury wysokiej społeczności lokalnej. Spotkania odbędą się na deptaku przy ulicy Śródmiejskiej i fontannach na placu Konstytucji 3 Maja, przy ulicach Mickiewicza i Kazimierza Wielkiego oraz na osiedlu Motylewo, przy siedzibie Rady Osiedla. Występy zaplanowano na 15-17 czerwca 2023 roku. Udział w wydarzeniach będzie oczywiście bezpłatny. Mamy nadzieję, że podobnie jak w poprzednich latach mieszkańcy chętnie wezmą udział w integracji sąsiedzkiej i skorzystają z muzycznej uczty, szczególnie że program będzie dostosowany do widzów w każdym wieku.
Repertuar koncertów plenerowych wypełnią najpiękniejsze, znane i mniej poznane utwory Moniuszki, wzbogacone pieśniami Mieczysława Karłowicza, Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego. Publiczność usłyszy między innymi tak znane pieśni, jak: “Znaszli ten kraj”, “Hulanka”, “Życzenie”, “Krakowiaczek”, “Prząśniczka”, “Dziad i Baba”, “Złota rybka”.
Zanim Operetka Wrocławska zawita do Piły, przez pianistę Ivana Zhukova zostaną przygotowane nagrania fortepianowe dla solistów. Wydane zostaną także pocztówki zawierajace ciekawostkami o polskich pieśniach i kompozytorach, a także ciekawostki, rebusy i zagadki dla najmłodszych.
– Poprzez organizację tego rodzaju wydarzeń, chcielibyśmy powrócić do XIX-wiecznej praktyki domowego muzykowania i zaprosić całe rodziny. Zabrzmią powszechnie lubiane melodie, ale i pieśni mniej znane. Lekkie, wpadające w ucho kompozycje, zabarwione zostaną intrygującą opowieścią. Koncerty będą prowadzone w ciekawy i przystępny sposób z myślą o najmłodszych odbiorcach. Dzieci wspólnie z artystami uczyć się będą wybranych pieśni. Całość zawarta będzie w formie opowieści muzycznej, w trakcie której słuchacze przeniosą się do XIX-wiecznej Polski, poznają tradycje i zwyczaje wówczas panujące. Artyści zaprezentują tematyczne wielkie rekwizyty i bogate kostiumy z dawnych epok – opisuje swoją inicjatywę Operetka Wrocławska.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS