A A+ A++

Prof. Bartosz Karaszewski został nowym przewodniczącym Komitetu Nauk Klinicznych PAN. Decyzję tą podjęło Prezydium PAN.

Nowy przewodniczący Komitetu Nauk Klinicznych PAN

– Decyzja ta jest wyrazem uznania dla dotychczasowego dorobku naukowo-badawczego i organizacyjnego Pana Profesora i zaangażowania na rzecz rozwoju nauki – czytamy w uzasadnieniu do decyzji Prezydium PAN.

Prof. Bartosz Karaszewski zastąpi na tym stanowisku prof. Michała Myśliwca z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jego kadencja potrwa 4 lata.

Nowy przewodniczący Komitetu Nauk Klinicznych PAN jest kierownikiem Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ordynatorem Kliniki Neurologii Dorosłych GUMed i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, kierownikiem Centrum Chorób Mózgu GUMed oraz przewodniczącym elektem Sekcji Chorób Naczyniowych Mózgu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Czym zajmuje się Komitet Nauk Klinicznych PAN?

Do zadań Komitetu należy:

  1. Analiza i ocena stanu nauki oraz wypowiadanie się w sprawach polityki naukowej państwa, szczególnie kierunków rozwoju i priorytetów badawczych w danych dyscyplinach naukowych reprezentowanych w Komitecie.
  2. Współdziałanie z organami rządowymi, w szczególności z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Radą Główną Szkolnictwa Wyższego, w sprawach dot. ocen stanu, poziomu, priorytetów badawczych i kierunków rozwoju dyscyplin reprezentowanych przez Komitet.
  3. Inicjowanie badań, tworzenia i rozwoju placówek naukowych w dyscyplinach reprezentowanych w Komitecie oraz ocena programów badawczych i zakresu działania instytucji naukowych na wniosek nadzorujących te instytucje organów rządowych i władz Polskiej Akademii Nauk;
  4. Współdziałanie w upowszechnianiu wyników badań i prac naukowych oraz wprowadzaniu do praktyki społecznej i gospodarczej rezultatów badań w dyscyplinach reprezentowanych w Komitecie, organizowanie w tym celu między innymi dyskusji i konferencji naukowych.
  5. Opracowywanie, na zlecenie organów rządowych, władz Polskiej Akademii Nauk i z własnej inicjatywy, ekspertyz oraz doradztwo naukowe i przedstawianie opinii naukowych w sprawach objętych zakresem działania Komitetu i zagadnień szczególnie ważnych dla społeczno-gospodarczego i kulturalnego rozwoju kraju.
  6. Ocena i wypowiadanie się w sprawach poziomu i potrzeb wydawnictw naukowych w zakresie nauk reprezentowanych w Komitecie oraz prowadzenie działalności wydawniczej.
  7. Analiza i ocena programów nauczania przed- i podyplomowego, wypowiadanie się w sprawach kształcenia kadr naukowych oraz prowadzenie działań aktywizujących udział w życiu naukowym kraju i zapewniających rozwój młodej kadry naukowej w dziedzinach objętych zakresem działania Komitetu oraz formułowanie wniosków w zakresie form doskonalenia zawodowego i naukowego.
  8. Inicjowanie i prowadzenie współpracy z międzynarodowymi i zagranicznymi organizacjami, towarzystwami i ośrodkami naukowymi.
  9. Powoływanie sekcji krajowych międzynarodowych unii i stowarzyszeń naukowych.
  10. Opiniowanie kandydatów na członków korespondentów Polskiej Akademii Nauk z zakresu dyscyplin reprezentowanych przez Komitet.
  11. Zgłaszanie i opiniowanie wniosków do nagród naukowych z zakresu dyscyplin reprezentowanych przez Komitet.
  12. Inne sprawy zlecone przez władze Akademii lub podejmowane z inicjatywy Komitetu.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł24-гадовую настаўніцу асудзілі да пяці з паловай гадоў калоніі
Następny artykułNowy zarząd wybrany