A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia jest w stałym kontakcie z Urzędami wojewódzkimi w województwach dolnośląskim, małopolskim, śląskim i opolskim. Działają lokalne sztaby kryzysowe, które na bieżąco oceniają sytuację oraz identyfikują potrzeby dodatkowych działań m.in. służb medycznych i sanitarnych – poinformowało Ministerstwo Zdrowia na oficjalnej stronie. Sytuacja powodziowa na południu Polski jest dramatyczna.

Jednocześnie od momentu powstania zagrożenia powodziowego przy Głównym Inspektorze Sanitarnym pracuje sztab kryzysowy, a wojewódzcy inspektorzy sanitarni są włączeni do wojewódzkich sztabów kryzysowy działających lokalnie. Wojewódzkie placówki Państwowej Inspekcji Sanitarnej pozostają w gotowości do podjęcia działań w przypadku zagrożenia dla ujęć wody pitnej.

– Działania Inspekcji Sanitarnej koncentrują się aktualnie na monitorowaniu zabezpieczenia dostępności wody do spożycia o właściwej jakości i niedopuszczeniu do obrotu żywności, która uległa zalaniu – napisano w komunikacie.

Również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie dla mieszkańców województw opolskiego i dolnośląskiego dotyczące możliwego skażenia wody. 

– Na zalanym terenie pij tylko wodę butelkowaną. Aktualne informacje dotyczące studni i przydatności wody kranowej do spożycia uzyskasz w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  podano. 

Sytuacja w szpitalach monitorowana

Równolegle Oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia województwach dolnośląskim, małopolskim, śląskim i opolskim monitorują sytuację m.in w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych i uzdrowiskach w zakresie m.in.  podtopień, braku prądu, koniecznej ewakuacji pacjentów, zabezpieczenia leków i sprzętu. Dyrektorzy Oddziałów Wojewódzkich NFZ pozostają w stałym i ścisłym kontakcie ze służbami Wojewodów.

Służby państwowe z zakresu ochrony zdrowia działają i reagują na bieżące i adekwatnie do sytuacji w ścisłym kontakcie z lokalnymi i wojewódzkimi centrami kryzysowymi.

Ewakuowani pacjenci

Narodowy Fundusz Zdrowia przekazała na platformie X, że pacjenci ze szpitali, które znajdują się na zalanych terenach w województwie opolskim są zaopiekowani i bezpieczni. Pacjenci szpitala w Nysie, wymagający podwyższonego nadzoru są ewakuowani do innych szpitali w regionie. To m. in. pacjentki ciężarne, dzieci, pacjenci z oddziałów chorób wewnętrznych i chirurgicznego. W sumie 33 pacjentów. Jeżeli zajdzie potrzeba ewakuacji kolejnych pacjentów, służby Wojewody Opolskiego są przygotowane do transportu, a szpitale gotowe na ich przyjęcie – poinformował NFZ.

– Akcja jest skomplikowana, mamy noc. Pacjentów musimy przekładać kilkukrotnie, z jednych noszy na drugie. Poruszamy się po terenie zalanym. Robimy to wszystko powoli, dokładnie, bez uszczerbku dla pacjentów, którzy są zestresowani sytuacją – mówił w rozmowie z reporterem TVN24 jeden ze strażaków ewakuujących pacjentów szpitala w Nysie. 

Pacjenci trafili do szpitali w Krapkowicach i Strzelcach Opolskich. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKłodzko pod wodą. Aktorka pokazała, jak wyglądają jej rodzinne strony
Następny artykułTłumacz francusko-polski – niezastąpiony w biznesie i kulturze