Trudno uwierzyć, że niektórym nie zapala się lampka ostrzegawcza, szczególnie, gdy wiele wskazuje, że mogą mieć do czynienia z oszustwem. I tak we wtorek 76-letni mieszkaniec powiatu wydał pieniądze kobiecie o ciemnej karnacji, która po przesyłkę przyszła z niemowlęciem.
Kolejną sprawę oszustwa opisuje gliwicka komenda, która stara się dotrzeć z tym przekazem do osób starszych podczas spotkań z seniorami. A takich przypadków jest mnóstwo – informacje na ten temat pojawiają się w komunikatach służb co najmniej raz w tygodniu. Niedawno zgłoszono kolejne trzy przypadki. Pierwszy miał miejsce we wtorek.
76-letni mieszkaniec powiatu dowiedział się przez telefon, od „policjanta”, że prowadzona jest akcja przeciwko oszustom. Mężczyzna wydał przedstawicielce niby policji – jak opisał – kobiecie w wieku 25-30 lat, o czarnych włosach, ciemnej karnacji, w czarnej długiej spódnicy, w ciemnej bluzie z niemowlęciem na rękach – ponad 30 tys. zł!
– relacjonuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy gliwickiej policji. – Jeszcze raz przypominamy – policja nigdy nie poprosi o wydanie pieniędzy, tym bardziej kobiecie z dzieckiem na rękach!
Inna pokrzywdzona umożliwiła osobie o wschodnim akcencie zainstalowanie na swoim komputerze ogólnodostępnego programu do przejęcia administrowania jej sprzętem. Zaciągnięto na jej szkodę (przez Internet) kredyt w wysokości 70 tysięcy złotych.
Kolejna, młoda kobieta poproszona została przez znajomego o pożyczkę i przesłanie kodu BLIK. Nigdy wcześniej nikt jej o taką przysługę nie prosił – jednak bezrefleksyjnie udostępniła taki kod. Straciła prawie 500 złotych
– dodaje Słomski.
Jak wynika ze statystyk KGP, w 2022 roku ponad 3,5 tys. osób powyżej 65. r. ż. zostało poszkodowanych przez oszustów, działających metodą “na wnuczka” lub “na urzędnika”. Wartość strat poniesionych przez pokrzywdzonych opiewa na ponad 141 mln zł.
Będą spotkania z seniorami
Z informacjami na temat tych metod działania przestępców gliwicka policja stara się dotrzeć do starszych mieszkańców Gliwic i powiatu, bo właśnie seniorzy i osoby mieszkające samotnie, są najbardziej narażeni na różnego rodzaju przestępstwa. Kolejne spotkania są w planie, będą się odbywać na różnych osiedlach i w dzielnicach.
(żms)/KMP Gliwice
fot. zdjęcie poglądowe
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS