A A+ A++

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań i przenoszenia tej groźnej choroby.

Szczepienie wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie potrwa do 21 maja. – Szczepionka doustna zostanie rozrzucona z samolotów i wyłożona ręcznie – informuje Izabela Handwerker, powiatowy lekarz weterynarii w Bielsku-Białej. Akcja jest prowadzona na terenie województwa małopolskiego, ale zrzucana z samolotów szczepionka może się znaleźć także w miejscowościach województwa śląskiego.

Lekarze proszą, żeby nie dotykać rozrzucanych szczepionek

Jak informują lekarze, przynęta szczepionki to mieszanina mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

W okresie wykonywania szczepień lepiej nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, ponieważ zwierzę musi zostać poddane obserwacji. Nie wolno też dotykać, podnosić, a tym bardziej rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką trzeba natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzczęśliwy poród w karetce. Nie zdążyli do szpitala…
Następny artykułDzienny raport koronawirusa: 12 nowych przypadków. Zmarła 1 osoba