A A+ A++

14. października obchodzono w powiecie gorlickim Dzień Edukacji Narodowej. W bieżącym roku, z uwagi na ograniczenia sanitarne dotyczące sytuacji pandemicznej, zmieniono formę uroczystości i całość obchodów z Zespołu Szkół Nr 1 w Gorlicach przeniesiono do internetu.

W spotkaniu uczestniczyli m.in  Starosta Gorlicki Maria Gubała, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Jadwiga Gwóźdź,Wójt Gminy Ropa  Karol Górski, Radni Powiatu Gorlickiego Wojciech Zapłata i Ryszard Guzik, dyrektorzy wydziałów Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego Tadeusz Mikrut i Daniel Markowicz oraz dyrektorzy i  nauczyciele jednostek oświatowych Powiatu Gorlickiego i zaproszeni goście.

23 dyrektorów i nauczycieli zostało nagrodzonych przez Starostę Gorlickiego. Tym prestiżowym wyróżnieniem docenieni zostali wybitni nauczyciele i dyrektorzy za swoje osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.
Otrzymali je: Jan Drożdż – dyrektor I LO im. M Kromera w Gorlicach, Janusz Kryca – dyrektor ZS Nr 1 w Gorlicach, Waldemar Gniady – dyrektor ZSZ w Gorlicach, Renata Stępień – dyrektor ZST w Gorlicach, Robert Gancarz – dyrektor ZSE w Gorlicach, Adam Niziołek – dyrektor ZSZ w Bieczu, Urszula Jabłońska – dyrektor ZSO w Bobowej, Wojciech Szafraniec – dyrektor ZSZ w Bobowej, Alicja Mołda – dyrektor SOSW  w Szymbarku, Beata Mikruta-Kawa – dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Gorlicach, Agata Ducal – dyrektor PZPO w Bieczu, Tomasz Kubala – dyrektor MDK w Gorlicach, Adam Tarsa – dyrektor CKZ w Gorlicach, Joanna Popielec – nauczyciel I LO im. M. Kromera w Gorlicach, Krzysztof Bobak – wicedyrektor ZSZ w Gorlicach, Mieczysław Stasiowski – nauczyciel ZS Nr 1 w  Gorlicach, Urszula Patrzyk – nauczyciel ZSE w  Gorlicach, Renata Podobińska – nauczyciel  ZST w Gorlicach, Maria Hycnar – nauczyciel LO w Bieczu, Marta Mężyk – nauczyciel ZSZ w Bieczu, Marta Lach – Mruk – nauczyciel  ZSO w Bobowej, Janina Maliniak – nauczyciel ZSZ w Bobowej, Wojciech Haberek – nauczyciel – instruktor  MDK w Gorlicach.

Moderatorem spotkania był dyrektor ZS Nr 1 Janusz Kryca.

Poniżej publikujemy wywiad ze Starostą Gorlickim nawiązujący do Powiatowego Dnia Edukacji.

Współczesna edukacja stawia przed szkołami sporo nowych wyzwań.

Tak. Uczniowie, szczególnie w tym trudnym czasie, potrzebują przewodników, którzy wskażą najważniejsze wartości jak tolerancja czy wzajemny szacunek i zrozumienie. Są to sprawy szczególnie ważne dzisiaj, kiedy relacje międzyludzkie są coraz bardziej skomplikowane, a rzeczywistość niezwykle złożona i trudna. Praca z młodzieżą wymaga pasji, cierpliwości, zrozumienia i dużej odpowiedzialności. Praca ta nie przynosi natychmiastowych dobrych wyników. Dopiero po latach możemy obserwować efekty kształtowania umysłów i charakterów.

Nie zawsze nauczyciel ma wsparcie ze strony rodziców. Jego praca doceniana jest często „po czasie”.

To prawda, uznanie przychodzi z czasem. Jako dorośli, w pełni potrafimy docenić naszych nauczycieli. Mają miejsce w naszych sercach i naszej pamięci.

Dzisiejsze święto przyćmiła epidemia.

Od marca dotknęła wszystkie obszary życia społecznego, a edukację w szczególności. Szkoły zostały zobligowane, bez wcześniejszego przygotowania i testowania- do wdrożenia zdalnego nauczania. Dzięki determinacji całego środowiska, a w szczególności dyrektorów szkół i placówek udało się pomyślnie zakończyć rok szkolny 2019/2020.

Czy zmiana formy nauczania wpłynęła na efekty edukacyjne?

Absolutnie. Świadczą o tym bardzo dobre wyniki matur i egzaminów zawodowych, jakie osiągnęli nasi uczniowie w ubiegłym roku szkolnym.

Jak ocenia Pani współpracę z placówkami oświatowymi?

Myślę, że zdecydowanie najtrudniejszą i najwrażliwszą kwestią jest współpraca na polu polityki pieniężnej, ponieważ to Powiat finansuje wszystko, co dotyczy rzeczywistości szkoły. W pierwszym rzędzie troszczymy się o utrzymanie budynku szkoły (m.in. remonty), pensje nauczycieli, opłaty za zajęcia dodatkowe w szkole, przeprowadzanie nowych inwestycji.  Oczekiwania finansowe są ogromne, trzeba im sprostać, toteż wspólnymi siłami musimy wypracować konsensus.

Zarząd Powiatu przykłada dużą wagę do poprawy stanu bazy oświatowej. Jakie są najważniejsze zadania inwestycyjne ostatniego roku?

Mamy cztery takie zadania. Pierwsze to rewitalizacja budynku I LO im. Marcina Kromera. Zadanie obejmuje kapitalny remont tego najstarszego i najpiękniejszego budynku wraz z otoczeniem. Zakończenie inwestycji planowane jest w przyszłym roku. I, jak doczekamy, to kolejne obchody Powiatowego Dnia Edukacji narodowej świętować będziemy w odnowionych murach Kromera.
W październiku 2019 roku rozpoczęliśmy przebudowę auli Zespołu Szkól Nr 1, a dziś możemy oglądać efekty tych prac. Górka zmieniła się nie do poznania. Dzięki przebudowie udało się wyprowadzić młodzież z zawilgoconych pomieszczeń w przyziemiu, w miejsce auli powstało 7 sal dydaktycznych, wyremontowana została sala gimnastyczna, przebudowano klatki schodowe, powstały nowe sanitariaty. Na zewnątrz budynku wykonany został rozległy plac manewrowy i droga przeciwpożarowa.
Kolejna ważna inwestycja, to „kosmiczna wentylacja” w Zespole Szkół Zawodowych w Gorlicach. Kosmiczna, ponieważ maszynownia wentylacji bardziej przypomina stację kosmiczną aniżeli piwnicę. Wentylacja została przebudowana w sali gimnastycznej, szatniach i natryskach oraz w zapleczu gastronomicznym. Kolejne planowane prace w Budowlance dotyczyć będą sali gimnastycznej, budowy drogi ewakuacyjnej oraz przebudowy i wyposażenia warsztatów gastronomicznych.
Niecały rok trwały prace adaptacyjne w budynku przy ul. Niepodległości 5A, gdzie od stycznia br. ma nową siedzibę Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Prace prowadzone były na kilku frontach, począwszy od termomodernizacji, poprzez przebudowę instalacji sanitarnych na wymianie dachu skończywszy. Budynek przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych i znacznie poprawiły się warunki pracy i prowadzenia terapii w Poradni.

Ilu uczniów uczęszcza do powiatowych szkół?

Mamy 4 384 uczniów. Największe szkoły to Zespół Szkół Nr 1– 783 uczniów „Kromer”- 779 uczniów. Natomiast najmniejsze to: Liceum Ogólnokształcące w Bieczu – 205 uczniów i Zespół Szkół Zawodowych w Bobowej – 225 uczniów. Nasza „oświatowa rodzina” liczy 563 nauczycieli z czego: 404 nauczycieli dyplomowanych, 63 mianowanych, 66 kontraktowych, 29 stażystów i 142 etaty pracowników administracji i obsługi. W tym miejscu pragnę podziękować w imieniu własnym i całego Zarządu Powiatu Gorlickiego wszystkim pracownikom oświaty za zaangażowanie w pracę, za wyrozumiałość i cierpliwość w stosunku do uczniów i problemów, z jakimi  boryka się polska oświata. Z okazji Dnia Edukacji życzę wszystkim pracownikom oświaty wszelkiej pomyślności, dobrego zdrowia, życzliwości i wdzięczności uczniów. Niech kolejny rok szkolny przyniesie sukcesy edukacyjne, które służyć będą wspólnocie lokalnej Powiatu Gorlickiego i całej Naszej Ojczyźnie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus: Kolejny dobowy rekord zakażeń. Ponad 8000 nowych przypadków w kraju, 191 na Warmii i Mazurach
Następny artykułOGŁOSZENIE – nowe zasady funkcjonowania urzędu