Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1772 r. odbiło się szerokim echem w całej Europie. Tegoroczne obchody, podobnie jak w roku ubiegłym, z uwagi na trwająca pandemię miały bardzo symboliczny charakter.
Konstytucja 3 Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może. Jej celem miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.
Powiatowe obchody uchwalenia 230 rocznicy Konstytucji 3 Maja rozpoczęto mszą św. w intencji Ojczyzny, odprawioną w Bazylice Mniejszej w Gorlicach. Homilię wygłosił proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny ks. Stanisław Ruszel.
Po mszy, wieniec oraz wiązanki pod Pomnikiem Niepodległości złożyli: Senator RP Wiktor Durlak, Radna Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, Starosta Gorlicki Maria Gubała z Burmistrzem Gorlic Rafałem Kuklą, reprezentującym Związek Gmin Ziemi Gorlickiej, Radny Rady Powiatu Gorlickiego Mirosław Waląg oraz Strzeleckie Bractwo Kurkowe Dworu Karwacjanów w Gorlicach.
Poniżej publikujemy przemówienie Starosty Gorlickiego z okazji 230. rocznicy uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
Szanowni Państwo
Drodzy mieszkańcy powiatu gorlickiego
3 maja 1791 roku, Sejm Wielki uchwalił Konstytucję Rzeczpospolitej, a działo się to w znikającej z mapy świata Polsce.
Ten dzień i ten dokument to przełomowy moment w dziejach Polski oraz bardzo doniosły dla Europy i świata. Polacy wznieśli się na wyżyny patriotyzmu i poczucia odpowiedzialności za ojczyznę.
W tym właśnie dniu pojawiła się wielka nadzieja w sercach Polaków, która dziś odradza się także w naszych sercach, bo jak pisał Norwid – „ przeszłość to jest dziś, tylko cokolwiek dalej”.
Przez wieki, patriotyzm kojarzył się jednoznacznie – z walką o niepodległość, z tysiącami ofiar na wojennych frontach, milionami zesłanymi na Sybir i zamęczonymi przez okupantów. Szczególnie wyraźnie widać to było w pierwszej połowie XX wieku, udręczonej dwiema wojnami o wymiarze światowym.
Ojczyzna nasza była jednym wielkim polem bitwy, a naród silny swoim patriotyzmem, z pełnym poświęceniem bronił wolności, suwerenności i jedności. Wiemy z kart historii, że naród nigdy nie zawiódł. Polska z trudem wywalczyła swoje miejsce wśród europejskich państw.
Dziś po 230 latach od uchwalenia Konstytucji, znów mamy na ustach słowa: Polska, naród, ojczyzna, patriotyzm.
Tak pięknie o nim wypowiadali się wielcy Polacy: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Kamil Baczyński, św. Jan Paweł II.
Narodowe święto Konstytucji 3 Maja to dobry czas, by oddać hołd, spoczywającemu w Mauzoleum w Zagórzanach Aleksandrowi Skrzyńskiemu – premierowi rządu II RP, ministrowi spraw zagranicznych, wybitnemu politykowi – i wyrazić naszą wdzięczność za jego wkład w budowanie wielkości Polski i rozwój Ziemi Gorlickiej.
Aleksander hrabia Skrzyński znał wartość naszej Ojczyzny i nigdy nie wątpił w jej siłę. Wielokrotnie przedstawiał koncepcję Polski wytrzymującej zewnętrzne napory i potrzebnej do utrzymania równowagi w Europie.
Nawiązując do tzw. idei zjednoczenia narodów Europy, podkreślał role Polski w walce między dobrem a złem. W wykładach o historii ojczyzny, nasz wybitny gorliczanin mówił, iż dzieje Polski mają zarówno swoje piękne karty jak i tragiczne rozdziały.
Przypominał o ekspansji politycznej w XV i XVI wieku bez rozlewu krwi drogą polityki tolerancji i liberalizmu, ukazywał zaborczość rozbiorców i polskie walki o niepodległość.
Szanowni Państwo!
Musimy uświadomić sobie i przypomnieć o tym, iż Konstytucja, złożona z preambuły, 13 rozdziałów i 243 artykułów – to najważniejszy akt prawny w naszym kraju. Preambuła zwraca uwagę na moment odzyskania pełnej suwerenności przez Polskę w 1989 roku.
Podkreśla, iż wszyscy obywatele narodu polskiego są równi wobec prawa, mając jednocześnie, o czym nie zawsze pamiętamy, jednakowe obowiązki wobec państwa. Preambuła odwołuje się także do chrześcijańskiego dziedzictwa narodu, pozostawiając jednak kwestię przekonań religijnych prywatną sprawą każdego obywatela.
Szanowni Państwo!
Nie jest mi dziś łatwo przemawiać.
Pandemia koronawirusa to czas zupełnie niecodzienny dla nas wszystkich. Od ponad roku mierzymy się i mierzyć się będziemy ze strachem i niepewnością o zdrowie nasze i naszych rodzin, o miejsca pracy, o przyszłość. Niektórzy – także ze stratą bliskich.
Musieliśmy zmienić nasze codzienne funkcjonowanie, przeorganizować pracę i naukę, opiekę nad dziećmi.
Nie wiemy, kiedy wrócimy do „codzienności” i czy ta, znana nam – w ogóle powróci. Doświadczenia minionego roku nauczyły nas, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie się rozwijać sytuacja, zdając sobie sprawę z kruchości życia.
3 maja jest również świętem Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski. A uznać Maryję za królową oznacza przede wszystkim żyć na jej wzór.
Korzystając z okazji, będąc w przeddzień święta patrona wszystkich strażaków i ochotników – świętego Floriana, pragnę złożyć wszystkim druhom podziękowania i najlepsze życzenia od władz powiatowych. Winni jesteśmy wam szczególną wdzięczność za troskę o nasze bezpieczeństwo, zaangażowanie i pomoc o każdej porze dnia i nocy.
Pozwólcie Państwo, że na koniec przytoczę słowa naszego najwspanialszego rodaka, św. Jana Pawła II, które wypowiedział podczas nabożeństwa dziękczynnego z okazji dwusetnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja:
„Po upływie dwóch wieków doceniamy pełniej jeszcze wagę tego dokumentu: odczytujemy w nim prawdę o Polsce zakorzenionej w przeszłości, a równocześnie wychyloną w przyszłość”.
Szanowni Państwo!
Powinniśmy pamiętać o przeszłości w imię hołdu: dla dziedzictwa Konstytucji 3 Maja, z szacunku dla mądrości płynącej z nauk i życia Jana Pawła II, z chwały dla patriotycznych czynów naszych przodków. Winniśmy również troszczyć się o przyszłość następnych pokoleń, które wystawią nam świadectwo z naszego życia.
More Joomla Extensions
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS