A A+ A++

Utworzono: wtorek, 03, marzec 2020

Powiatowe obchody rozpoczęły się 1 marca od Mszy św. w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Stanisław Szymuś. Po nabożeństwie młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie wystąpiła z programem „Cześć ich pamięci Żołnierze Wyklęci”, następnie złożono kwiaty pod tablicą poświęconą zamordowanym bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej – ofiarom stalinizmu. W auli KLO im. C.K. Norwida odbył się pokaz filmu Arkadiusza Gołębiowskiego pt. „Kwatera Ł” i ciekawe spotkanie z archeologiem z IPN-u, który uczestniczył w pracach ekshumacyjnych oraz Witoldem Mieszkowskim synem komandora Stanisława Mieszkowskiego.

W imieniu organizatorów: Grzegorza Woźniaka Posła na Sejm RP, Mirosława Walickiego Starosty Powiatu Garwolińskiego, Iwony Kurowskiej Wicestarosty Powiatu Garwolińskiego Krzysztofa Żochowskiego Radnego Sejmiku Mazowieckiego, Waldemara Trzaskowskiego Przewodniczącego Rady Powiatu składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom uroczystości, którzy oddali hołd pamięć i wyrazili swoją postawę wierności wobec tych ideałów, dla których żołnierze niezłomni oddali swoje życie.

panel dyskusyjny 2

2 marca w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem odbyła się projekcja filmu dokumentalnego Arkadiusza Gołębiewskiego „Inka – zachowałam się jak trzeba”. Filmowa opowieść o legendarnej łączniczce z Oddziału V Wileńskiej Brygady AK, działającej na terenie Pomorza, która 1946 roku została aresztowana. Po krótkim, ale brutalnym śledztwie 17 – letnia Inka została skazana na karę śmierci. Główną osią filmu są poszukiwania miejsca pochówku Danuty Siedzikówny. Na zdjęciach widać m.in. prace prowadzone na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, pracownię Medycyny Sądowej w Gdańsku oraz Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, gdzie są robione badania DNA. Ponadto w filmie pojawiają się prowadzący badania: prof. Krzysztof Szwagrzyk, dr Łukasz Szelkowski, jak również środowisko osób zaangażowanych w przywracanie pamięci o Ince. Ważnym wątkiem filmu są wypowiedzi więźniarek okresu stalinizmu, Lidii Lwow – Eberle, koleżanki z oddziału Inki, która została skazana na dożywocie oraz prof. Barbary Otwinowskiej, łączniczki powstania warszawskiego oraz działaczki niepodległościowej. Ilustracją muzyczną do obrazów są utwory “Moja mała dziewczynko z AK”, autorstwa muzyka tworzącego pod pseudonimem Tadek oraz “Inka”, projektu muzycznego Dariusza Malejonka.

Dzięki Fundacji polska Wielki Projekt po obejrzeniu filmu młodzież miała okazję spotkać się z reżyserem, który przybliżył historie jego powstania oraz opowiedział o swojej pracy i festiwalu filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci, którego jest dyrektorem. Arkadiusz Gołębiewski wspomniał również o projekcie Młodzi dla Historii i zachęcił uczniów do udziału w nim. W spotkaniu wzięła udział młodzież i nauczyciele ze szkoły w Miętnem, goście z Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie, Iwona Kurowska Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego, Lilla Nawrocka Dyrektor ZS  w Miętnem, Hanna Pyza Wicedyrektor ZS w Miętnem oraz Weronika Teperek-Duchna Dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZebranie sprawozdawcze w OSP Malinie II
Następny artykułKwiaty dla Pań