Zespół Szkół Technicznych im. W. Pola i Starostwo Powiatowe w Gorlicach zapraszają 15 września 2022 roku na wspólne czytanie „Ballad i romansów” A. Mickiewicza – zbioru poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. W tym czytelniczym spotkaniu wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, dyrektorzy szkół, przedstawiciele rodziców, uczniowie z różnych szkół powiatu gorlickiego osiągający wysokie wyniki w konkursach, olimpiadach i współzawodnictwie sportowym oraz społeczność szkolna Zespołu Szkół Technicznych im. W. Pola i Branżowej Szkoły I Stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Gorlicach.
Uroczystość odbywa się w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3. W Zespole Szkół Technicznych im. Wincentego Pola realizowany jest priorytet 3 tego projektu tj. „Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych”
Czytając „Ballady i romanse”, ze świata rzeczywistego wkroczymy w świat nadprzyrodzony, gdzie to, co znane, okazuje się niebezpieczne i tajemnicze. Ingerencje świata nadziemskiego okażą się mieć charakter etyczny – to, co nadprzyrodzone, ocenia przecież czyny ludzkie i wprowadza ład moralny, wymusza odpowiedzialność za czyny i wymierza karę za popełnione zło.
Podczas spotkania odbędzie się konkurs literacki mobilizujący do uważnego słuchania poszczególnych ballad. Dla zwycięzców przewidziane są drobne, ale ciekawe nagrody.
Przygotowana oprawa artystyczna i prezentacja multimedialna przeniosą nas w klimat lektury.
Czytanie dzieł wybitnych polskich pisarzy wpisało się w tradycję Zespołu Szkół Technicznych, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy.
Mamy nadzieję, że i tym razem wspólne poznawanie klasyki polskiej literatury jeszcze silniej połączy pokolenia, spopularyzuje czytelnictwo, zintegruje środowisko szkolne i pozaszkolne. Zapewne wydarzenie będzie ciekawą propozycją zachęcania współczesnego człowieka do czytania polskiej wartościowej, choć czasem trudnej, literatury.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS