A A+ A++

„Żołnierze Armii Krajowej więźniami KL Auschwitz” – to tytuł sesji edukacyjnej Muzeum Auschwitz organizowanej z okazji 80. rocznicy utworzenia AK. Sesja, w której udział jest bezpłatny, odbędzie się online 24 lutego (czwartek).

W tym roku mija 80 lat od przekształcenia działającego w okupowanej Polsce konspiracyjnego Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, która wniosła ogromny wkład w walkę o wolność kraju. Podczas sesji wykład na temat sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego wygłosi dr Marek Lasota, dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, dr Adam Cyra z Centrum Badań Muzeum Auschwitz przybliży sylwetki wybranych więźniów, członków ZWZ/AK.

Natomiast Marcin Dziubek opowie o mieszkańcach ziemi oświęcimskiej, którzy walczyli w oddziale Armii Krajowej „Sosienki” wokół kompleksu obozowego Auschwitz, niosąc pomoc więźniom.

Udział w sesji jest bezpłatny. Zgłoszenia należy składać za pomocą formularza online do 22 lutego br. Po tym terminie otrzymają Państwo wiadomość z linkiem do udziału w spotkaniu.

PROGRAM SESJI

17.00-17.05 | Inauguracja sesji

Andrzej Kacorzyk – dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście
Adelina Hetnar-Michaldo – kierownik Projektów Edukacyjnych w MCEAH

17.05-17.35 | Armia Krajowa – siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego

Wykład – dr Marek Lasota, dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

17.35-18.05 | Sylwetki żołnierzy ZWZ-AK więzionych w Auschwitz

Wykład – dr Adam Cyra, Centrum Badań Muzeum Auschwitz

18.05-18.10
Przerwa

18.10-18.40 | „Sosienki” – oddział Armii Krajowej działający wokół KL Auschwitz

Wykład – Marcin Dziubek, PZ nr 2 w Oświęcimiu.

W niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz uwięziono wielu członków ZWZ/AK. Tu jednak nie zaprzestawali walki. Obozowa Armia Krajowa wspólnie z innymi zorganizowanymi strukturami podziemnymi na terenie obozu Auschwitz stanowiły szczególny przejaw oporu na tle całego systemu obozów koncentracyjnych w Trzeciej Rzeszy.

Grupy konspiracyjne przekazywały informacje na zewnątrz, tworzyły zorganizowaną samopomoc więźniarską w obozie, utrudniały esesmanom inwigilację środowisk więźniarskich i analizowały na bieżąco szanse zbrojnego powstania.

W latach 1940-1945 co najmniej 188 osób pełniących funkcje dowódcze w Siłach Zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego zostało osadzonych w obozie Auschwitz. Ze szczebla Komendy Głównej Armii Krajowej w obozie osadzono 41 osób. Spośród nich 12 zginęło, a wojnę przeżyły 24 osoby.

Ruchowi oporu w KL Auschwitz poświęcona jest lekcja internetowa TUTAJ.

(Źródło i foto: Muzeum Auschwitz)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEkstraklasowy klub tworzy muzeum. Chce opowiedzieć również o swoim czarnym epizodzie
Następny artykułEuro zostanie powiększone? UEFA ma plan. Już niedługo