A A+ A++

W czwartek 2 grudnia w murach oświęcimskiej uczelni zorganizowano III konferencję naukową „Zdrowie psychiczne – wspólny temat”. Współorganizatorem wydarzenia był Powiat Oświęcimski.

Gości zaproszonych na dzisiejszą konferencję, wśród których byli m.in. wicestarosta Paweł Kobielusz i członkini zarządu powiatu Teresa Jankiowska powitała dr Katarzyna Wadoń-Kasprzak, prorektor ds. nauczania i rozwoju w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

– To ważne, że uczelnia wpisuje się w inicjatywy dotyczące zagadnienia zdrowia psychicznego. Ochrona zdrowia jest dla nas priorytetem – dodała pani prorektor, życząc przybyłym owocnego spotkania i prosząc o zabranie głosu współgospodarza konferencji, starostę oświęcimskiego.

– Witam państwa na konferencji naukowej, w miejscu najbardziej odpowiednim do jej przeprowadzenia, w świątyni nauki w naszym powiecie. Tematyka dzisiejszych wystąpień oscyluje wokół pandemii koronawirusa – powiedział starosta Andrzej Skrzypiński.

– Pokolenie moje, moich rodziców, a także młodzieży zgromadzonej w tej auli nie doświadczyło w swoim życiu wojny. Jednak także i nam przyjdzie przebrnąć przez epokowe wydarzenie, jakim niewątpliwie jest obecna pandemia. Jej skutki wciąż są trudne do oszacowania. Polecam państwa uwadze wykład prof. Bogdana de Barbaro, który wygłosił wykład inaugurujący obecny rok akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim, zwracając uwagę na toczącą obecnie ludzkość pandemię trzech wirusów: nienawiści, post-prawdy i głupoty. Profesor stwierdził, że szczepionką przeciwko tym wirusom jest nauka, wyciąganie z niej odpowiednich wniosków i oddawanie się jej efektom. Wskazuje że pandemia koronawirusa jest katalizatorem tych trzech pandemii. Mam nadzieję, że uda nam się przy pomocy także takich konferencji jak dzisiejsza wybrnąć z wymienionych trzech wirusów, czego sobie i państwu życzę – dodał sternik Powiatu Oświęcimskiego.

O problemach zdrowotnych dzieci po chorobie COVID-19 mówiła dr n.med. Anita Kocięba-Łaciak, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Instytutu Nauk o Zdrowiu Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu.

Agnieszka Pawełko, specjalistka pielęgniarstwa pediatrycznego i psychiatrycznego pracującej na oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w Bielsku-Białej wygłosiła wykład „Młodociany pacjent z zaburzeniami psychicznymi w okresie pandemii”.

O korzeniach depresji mówił Tomasz Orłowski, psycholog Oddziału Dziennego Psychiatrycznego w Oświęcimiu. Z kolei dr Anna Kościej, kierownik Zakładu Dietetyki MUP wygłosiła wykład „Żywienie w czasie pandemii – zwiększ swoją odporność”.

Po wysłuchaniu wykładów goście uczestniczyli w warsztatach „Psychiatria dzieci i młodzieży w pytaniach i odpowiedziach” (prowadząca Agnieszka Pawełko) oraz „Komunikacja z trudnym pacjentem” (prowadząca Marta Małocha, psycholog Oddziału Dziennego Psychiatrycznego w Oświęcimiu i Fundacja PrzytulJA).

Organizatorami konferencji byli: Powiat Oświęcimski, Małopolska Uczelnia Państwowa w Oświęcimiu oraz Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętach. Partnerami – Oddział Psychosomatyki i Psychiatrii Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.

Źródło: powiat oświęcimski / Fot. RL

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPotężny kataklizm przejdzie przez Polskę! IMGW wydał ostrzeżenia dla całego kraju
Następny artykułCounter-Strike robi krok w tył. Finały BLASTA jednak bez publiki