Już 26 marca odbędzie się w całej Polsce Ekstremalna Droga Krzyża. Formuła tego wydarzenia jest zgodna z obostrzeniami covidowymi, a w całej Polsce zarejestrowano ok. 950 tras, którymi przejdzie ok. 100 000 uczestników. Do tej pory w powiecie wejherowskim była tylko jedna trasa – z Redy do Wejherowa. W tym roku pojawiły się dwie nowe trasy z Rozłazina.
Polskie drogi, ścieżki i szlaki w najbliższych dniach opanują ludzie ambitni, którzy zmierzą się z niezwykłym wyzwaniem jakim jest Ekstremalna Droga Krzyżowa. Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie (lub w max 10-os. grupie) i w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Formuła EDK jest w 100% zgodna z aktualnymi obostrzeniami związanymi z pandemią.
Musi boleć. Trzeba wstać z kanapy i opuścić swoją strefę komfortu. Trzeba powiedzieć Bogu: “Jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić. Jestem, bo chcę się z Tobą spotkać”. W tym wyzwaniu najważniejsze jest dotarcie do granicy bólu. W pewnym momencie pojawia się w głowie pytanie: “czemu nie jestem w domu, w ciepłym łóżku?” Ten kto przekracza tę granicę otwiera się na nowe wyzwania. A to daje szansę na kolejne decyzje o zmianie życia. Ludzie wracają z Ekstremalnej Drogi Krzyżowej inni, piękniejsi.
Na początku jest dość normalnie, po prostu idziesz. Co jakiś czas kolejna stacja – tekst rozważań czytany w świetle czołówki. W pewnym momencie zaczyna się zmaganie, które jest istotą EDK. Możesz go różnie doświadczyć: bolące stopy, brak sił, zimny deszcz na twarzy. Kiedy już od wyczerpania i zmęczenia nie można uciec, właśnie wtedy możesz odkryć, że to wiara jest powodem i siłą żeby iść dalej. EDK to prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może zostać rzeczywiście przemieniony.
Co zrobić żeby wziąć udział w tej najbardziej świadomej Drodze Krzyżowej w Twoim życiu?
Wystarczy wejść na ogólnopolską stronę edk.org.pl, wybrać trasę i zapisać się. W dniu EDK do odebrania będzie pakiet uczestnika, w którym znajdziesz tegoroczne rozważania poszczególnych stacji oraz pamiątkowe gadżety. EDK powstała jako odpowiedź na kryzys męskości. Bycie mężczyzną to nie picie piwa, granie w gry i mecze. To coś znacznie więcej!
W naszym powiecie w ostatnich latach zarejestrowana była tylko jedna trasa – z Redy do Wejherowa, licząca 43 km. W tym roku pojawiły się dwie nowe trasy z Rozłazina do Sianowa, liczące 32 i 41 km. Trasy wiodą przez malownicze lasy i rezerwaty przyrody. Suma przewyższeń jest całkiem duża, ale to w końcu “Ekstremalna” Droga Krzyżowa. Organizatorzy tras – Rycerze Kolumba – zapewniają, że zostały one dobrze opisane i przygotowane. Na trasę należy zabrać ze sobą naładowany telefon, coś odblaskowego, latarkę czołową. Warto zabrać również niewielki krzyż (z patyków lub desek) oraz powerbanka.
ks. Szymon Chamier Cieminski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS