A A+ A++

Wprawdzie sytuacja epidemiczna nie napawa optymizmem, ale na szczęście nie samym Covidem-9 żyje nasz Powiat. Dbamy też o to, aby coś po nas zostało dla potomnych, np. wartościowa publikacja historyczna dotycząca gmin powiatu i jego istotnych dla dziedzictwa kulturowego obiektów.

Powiat Sokólski w imieniu, którego występuje Zarząd Powiatu, reprezentowany przez Starostę Piotra Rećko oraz Wicestarostę Jerzego Białomyzego podpisał umowę z autorem dr. Grzegorzem Ryżewskim – Głównym  Specjalistą w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Przedmiotem umowy jest przygotowanie przez autora opracowania historycznego pt. „Powiat Sokólski. Dziedzictwo historyczno-kulturowe.” Wydawcą książki będzie Powiat Sokólski ze środków, które decyzją Zarządu Powiatu w ramach kosztów pośrednich będą pochodziły z projektu pn. „Zintegrowany program rozwoju systemu kształcenia ustawicznego zorientowanego na jakość i potrzeby regionalnej gospodarki”, „Zintegrowany program rozwoju systemu kształcenia ustawicznego zorientowanego na jakość i potrzeby regionalnej gospodarki w ramach poddziałania 3.2.1.”

Starosta Sokólski Piotr Rećko:

„Bardzo brakowało nam opracowania, które w rzetelny sposób przedstawiałoby nam historię gmin naszego powiatu na przestrzeni wieków, akcentując ważne dla kultury i historii miejsca.”

Na ważność i wartość przygotowywanej publikacji wskazywał także Wicestarosta Jerzy Białomyzy.

Przy podpisywaniu umowy obecny był również Dyrektor Wydziału Finansowego Daniel Supronik.

Grzegorz Ryżewski:

„Starałem się wykorzystać jak największą liczbę materiałów nowych, dotychczas niefunkcjonujących w literaturze historycznej, a przechowywanych głównie w archiwach i bibliotekach Grodna, Mińska, Moskwy i Wilna. Korzystałem też z zasobów Archiwum Państwowego w Białymstoku oraz Archiwum Głównego Akt Dawanych w Warszawie. Do opisu zabytków posłużyły materiały przechowywane w Pracowni Terenowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Białymstoku oraz w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Białymstoku.”

Opr. AT, fot. PAZ

image_printDrukuj
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł10 działań ANTYKRYZYSOWYCH dla firm
Następny artykułSpór o udział w protestach. Zdanowska: „Bardzo proszę nie straszyć i nie prześladować uczniów, rodziców i nauczycieli” [WIDEO]