Dużym zainteresowaniem cieszył się organizowany po raz drugi w Miętnem II Festiwal Etnograficzny Powiatu Garwolińskiego.
Organizatorom – samorządowi powiatu garwolińskiego oraz Powiatowemu Centrum Kultury i Promocji – sprzyjała wczoraj pogoda. Deszcz w niewielkim stopniu przeszedł nad obiektami sportowymi w Miętnem.
– Nasz powiat słynie z terenów rolniczych oraz zakorzenionej tradycji ludowej. To właśnie na tym obszarze środkowej Wisły od lat rozbrzmiewają dźwięki muzyki ludowej, a na naszych stołach goszczą tradycyjne potrawy. Tradycja polskiej wsi jest żywo kultywowana – mówił wicestarosta powiatu Marek Ziędalski.
W licznych stoiskach kół gospodyń wiejskich można było spróbować lokalnych smakołyków, podziwiać rękodzieło czy wysłuchać historii prosto z polskiej wsi. W klimat ludowych tradycji wprowadziła zebranych gawęda Marii Bienias z Woli Koryckiej Górnej (gm. Trojanów). Zaprezentowały się także lokalne zespoły ludowe w tym m.in. zespół z Gończyc (gm. Sobolew) i Koło Tańca Ludowego przy ZS nr 1 w Łaskarzewie.
W trakcie festiwalu wręczono odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczegóły w tym tekście.
W trakcie festiwalu rozstrzygnięto konkurs „Regionalne i lokalne” skierowany do kół gospodyń wiejskich. Z 31 zgłoszeń wybrano 13 finalistów, których potrawy komisja degustowała w niedzielę. Motywem przewodnim było jabłko. Na czele jury stała senator Maria Koc, która była pewna podziwu i pomysłowości dla uczestników.
Finaliści otrzymali wyróżnienia po 300 zł. Trzecie miejsce (bon na 1000 zł) trafił do KGW w Trzciance (gm. Wilga) za musztardę jabłkową. Bon na 1500 zł odebrali członkowie KGW w Trojanowie za kaczkę z jabłkami. Zwycięstwo (bon na 2000 zł) KGW Borowie przyniosły bezglutenowe pierogi z jabłkami.
Zwyczajem poprzednich lat, przepisy finałowych potraw zostaną wydane w książce kucharskiej.
W wieczornym bloku imprezy klimat Podhala pod Garwolin przywiózł zespół „TerazMy”. Gwiazdą wieczoru był Zenek Martyniuk z zespołem.
Festiwal został dofinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska 2023. Honorowy patronat nad imprezą objęła senator Maria Koc.
Łukasz Korycki
fot. KSO, łk
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS