20 grudnia 2021 roku Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi rozpoczął przyjmowanie wniosków w ramach naboru do nowego konkursu. Na dotacje będą mogły liczyć projekty świadczące usługi społeczne i zdrowotne na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
Grupa docelowa pomocy
Grupę docelową, która otrzyma wsparcie z projektów zakwalifikowanych do naboru, stanowią osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Muszą być one także objęte usługami opiekuńczymi. Wśród działań, które będą mogły być świadczone dla potrzebujących, znajdują się usługi dowożenia posiłków, usługi transportowe, teleopieka, wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego i opiekuńczego, usługi asystenckie, a także działania wspierające faktycznych opiekunów osób potrzebujących w sprawowaniu nad nimi codziennej opieki.
Kto może otrzymać dofinansowanie
W konkursie może wystartować kilka rodzajów potencjalnych beneficjentów. Ich pierwsza grupa to instytucje pomocy i integracji społecznej, np. domy pomocy społecznej, czy ośrodki pomocy społecznej. Drugą grupę potencjalnych beneficjentów stanowią jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, a także związki, porozumienia i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Do naboru mogą również zgłaszać się organizacje pozarządowe, które statutowo świadczą usługi na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ostatnią z potencjalnych grup beneficjentów tworzą podmioty uwzględnione w ustawie o Działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Podmioty te również muszą posiadać w swoich statutach zapis o świadczeniu usług dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Strona finansowa konkursu
Na organizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi konkurs zostały przeznaczone środki w wysokości prawie 10,3 milionów złotych. Maksymalny poziom dofinansowania jednego projektu wynosi 90 procent wartości jego wydatków kwalifikowanych. Oznacza to, że potencjalny beneficjent musi posiadać wkład własny w wysokości przynajmniej 10 procent wartości projektu.
Minimalna kwota, jaką może zostać dofinansowany pojedynczy projekt, to 461 920 złotych, z kolei poziom maksymalnego wsparcia nie może przekroczyć sumy 1 154 800 złotych.
Wnioski będą przyjmowane do 17 stycznia 2022 roku. Rozstrzygnięcie naboru nastąpi w maju. Wszystkie szczegóły na temat naboru można znaleźć na jego stronie konkursowej, która jest dostępna tutaj.
Walka z wykluczeniem społecznym należy do grona najważniejszych zadań prowadzonych w naszym regionie. Wśród realizowanych w powiecie pabianickim w ostatnich latach projektów na szczególne wyróżnienie zasługuje inicjatywa „Pracuś”. Objęła ona wsparciem 276 niesamodzielnych osób, które skorzystały z wielu różnych rodzajów pomocy, np. klubu dla osób niesamodzielnych i świetlicy środowiskowej. Przedsięwzięcie pochłonęło środki w wysokości ponad 5,3 miliona złotych, z czego unijne dofinansowanie pokryło ponad 4,5 miliona złotych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS