A A+ A++

Na scenie w czasie Jarmarku Cysterskiego i Powiatowych Obchodów Świętojańskich Ziemi Piotrkowskiej zaprezentowali się młodzi i zdecydowanie bardziej doświadczeni artyści z gminnych zespołów ludowych. Wokół niej też działo się wiele. Każdy mógł zatrzymać się przy licznych stoiskach i np. zapoznać się z fachem kowala czy obejrzeć lśniące zbroje i pieczołowicie uformowane garnki. Były też atrakcje dla najmłodszych, a o bezpieczeństwo zadbali strażacy ochotnicy.

To wielkie rodzinne święto. Cieszy to, że mieszkańcy są tak mocno zainteresowani takimi imprezami. Podczas dzisiejszego pikniku mamy konkurs na Smaki z Cysterską Nutą i rozstrzygamy Trybunały Nalewkowe. Poza tym u kowala dostaniemy ziemniaki, a inni wystawcy oferują też lokalne potrawy. Promujemy przy tej okazji zdrową, piotrkowską żywność – mówił Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski.

Kolejna edycja wspomnianych Trybunałów Nalewkowych cieszyła się dużym zainteresowaniem. 27 nalewkarzy zgłosiło aż 94 propozycje, ale okazało się, że jeden z nich szczególnie zaskarbił sobie uznanie jurorów.

Udało się wygrać w obu prowadzonych kategoriach. W nalewkach konkursu VIP wystawiłem ałycze mieszane, czyli po prostu mirabelki. Z kolei zwycięstwo w konkursie głównym zapewniła mi dereniówka. By stworzyć dobry produkt trzeba poświęcić dużo czasu i cierpliwości. Ważna jest też wysoka jakość owoców. Dzisiaj moje nalewki wygrały, ale wszystkie, które wystartowały, były naprawdę wyśmienite – powiedział pan Maciej Kwiatkowski.

Nieodłącznym elementem obchodów świętojańskich jest oczywiście plecenie wianków. Z tym mieszkańcy ziemi piotrkowskiej radzili sobie naprawdę dobrze.

Dzięki dobremu instruktażowi, myślę, że jest o wiele łatwiej. Dodatkowo to przyjemne zajęcie. Krok po kroku łączymy ze sobą kwiaty i elementy zielone. Wykorzystujemy samą naturę. Dookoła doplatamy kolejne warstwy, a łączymy je nitką. Niedługo gotowy wianek będzie można prezentować – tłumaczyła jedna z naszych rozmówczyń.

Z myślą o smakoszach, zapewniono możliwość skosztowania pysznych potraw przygotowanych przez wprawne ręce gospodyń i… gospodarza.

Mamy do zaproponowania gościom świetne potrawy. To ciulim, która została wyróżniona jako druga potrawa województwa łódzkiego oraz tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami. Mamy też coś na słodko, wypieki naszych świetnych cukierniczek, pierniki, makowce, pierniki – wyliczał Rafał Fogiel z sulejowskiej Rady Miasta i KGW Przygłów.

Zwieńczeniem Jarmarku Cysterskiego i Powiatowych Obchodów Świętojańskich Ziemi Piotrkowskiej było tradycyjne wpuszczenie przygotowanych wcześniej wianków do rzeki Pilicy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziś niedziela handlowa. Jedna z siedmiu takich w roku [26.06.2022]
Następny artykułModa streetwearowa dla kobiet – co nosić w tym sezonie?