A A+ A++

Blisko 60 proc. Małopolan twierdzi, że sytuacja finansowa ich gospodarstw domowych nie uległa pogorszeniu w związku z pandemią koronawirusa i związanej z nią zaburzeniami w gospodarce. Tak przynajmniej wynika z Badania Opinii Małopolan, przeprowadzonego przez komórkę badawczo-analityczną Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego.

Badanie zostało przeprowadzone na przełomie lipca i sierpnia. W sumie zrealizowano ponad 3000 ankiet telefonicznych, po 500 w każdym z sześciu podregionów.

Skutki pandemii przetasowały sytuację na regionalnym rynku pracy, choć nie przyczyniły się do drastycznego wzrostu stopy bezrobocia. Jak pokazały wyniki badania, ponad 47 proc. pracujących Małopolan jest sceptycznie nastawionych do sytuacji w swoim miejscu pracy w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii.

Z kolei niemal 18 proc. pracujących respondentów zadeklarowało, że w wyniku pandemii ktoś z ich gospodarstwa domowego stracił pracę lub przestał zarabiać. Byli to w szczególności młodzi ludzie w wieku 18 – 24 lata, osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz mieszkańcy podregionu nowotarskiego.

Ponad 70 proc. pracujących Małopolan wierzy w poprawę bądź przynajmniej niepogorszenie sytuacji w swoim miejscu pracy w ciągu najbliższego roku.

Wśród mieszkańców regionu dominuje poparcie dla restrykcji wprowadzonych w celu walki z pandemią. Ponad 70 proc. Małopolan opowiada się za dalszym utrzymaniem działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa, jak noszenie maseczek czy zachowanie dystansu fizycznego. Najwięcej takich deklaracji padało ze strony respondentów z wyższym wykształceniem, seniorów, mieszkańców miast i mieszkańców Krakowa.

Pandemia wpłynęła też na pozytywne nawyki Małopolan związane z profilaktyką zdrowia. Aż 86 proc. respondentów zadeklarowało, że częściej myje ręce i zwraca na to uwagę najbliższym. Z kolei ponad 3/4 przykłada większą uwagę do swojego zdrowia i bardziej docenia jego wartość. Ankietowanych zapytano również o korzystanie z usług ochrony zdrowia w formie on-line. Jak się okazało, ponad połowa respondentów korzystała z e-recept. Stosunkowo dużą popularnością cieszyły się również teleporady, zarówno z lekarzem pierwszego kontaktu (39 proc) oraz lekarzem specjalistą (24 proc.).

Pełne zestawienia będą zamieszczone w całościowym raporcie badawczym, który zostanie wkrótce opublikowany na stronie Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego (https://www.obserwatorium.malopolska.pl).

Zachęcamy do zapoznania się z przekrojowym skrótem najważniejszych wyników badania.

Biuletyn_MORR_Badanie_Opinii_Maopolan_COVID_19

(Źródło: UMWM)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Oświęcim: Władze Powiatu Oświęcimskiego z uwagą wsłuchują się w uwagi i postulaty seniorów
Następny artykułDziwacy z rosyjskich portali społecznościowych CCIII – Ruska “Gra o tron”