Na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach oddano hołd ofiarom Marszu Śmierci, który 75 lat temu wyruszył z KL Auschwitz-Birkenau w kierunku Śląska. W uroczystościach upamiętniających tragiczne wydarzenia z 1945 r. Zarząd Powiatu w Oświęcimiu reprezentowała Teresa Jankowska.
Uroczystości odbyły się w niedzielę 19 stycznia. Wzięli w nich udział m.in. wicewojewoda, przedstawiciele konsulatów Niemiec i Ukrainy w Polsce, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, delegacja przewodników z Izraela.
Pędzeni przez niemieckich oprawców wycieńczeni i przemarznięci więźniowie obozu ewakuowanego przed nadejściem Armii Czerwonej dziennie musieli przemierzyć 20-30 km, a noclegi odbywały się najczęściej pod gołym niebem.
– Od 17 do 21 stycznia 1945 r. główną drogą przez Brzeszcze przeszło około 25 tysięcy więźniów. Wielu z tej grupy nie wytrzymało już na początku tej długiej, morderczej i trudnej pieszej trasy, zginęli z wycieńczenia bądź od kul esesmanów – powiedziała podczas uroczystości w Brzeszczach Agnieszka Molenda, prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Przypomniała, że 19 stycznia 1945 r. niemiecki burmistrz Brzeszcz nakazał mieszkańcom pochowanie zwłok zmarłych więźniów leżących na trasie ewakuacji począwszy od Rajska przez Brzeszcza po Jawiszowice. Zebrali 18 ciał kobiet i mężczyzn. Spoczęli oni we wspólnej mogile na brzeszczańskiej nekropolii.
Na brzeszczańskiej nekropolii spoczywają: Alfred Kohn, Balthasar Sauer, Richard Werner, Anna Weiss oraz 14 bezimiennych więźniów KL Auschwitz-Birkenau. W większości byli to Żydzi. Modlitwę nad wspólną mogiłą zmówił Paweł Grabiec z żydowskiej gminy wyznaniowej w Katowicach.
Gil Faran z izraelskiej grupy przewodników podziękował mieszkańcom Brzeszcz za podtrzymywanie pamięci o ofiarach Marszu Śmierci.
Fot. RL
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS