A A+ A++

Program współpracy Powiatu Oświęcimskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2020 roku przyniósł widoczne i wymierne efekty. Miał na celu poprawę jakości życia mieszkańców naszego powiatu poprzez rozwijanie współpracy samorządu powiatowego z NGO-sami.

Organizacje pozarządowe są cennym partnerem samorządu powiatowego. Są zakorzenione w lokalnej społeczności i dzięki temu doskonale znają potrzeby mieszkańców.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2020 roku odbywała się w dwóch formach – współpracy o charakterze finansowym oraz współpracy o charakterze pozafinansowym.

Współpracę realizowano trzech kluczowych obszarach.

W obszarze szeroko pojętej kultury organizacje pozarządowe otrzymały wymierne wsparcie finansowe od Powiatu na realizację wielu cennych inicjatyw, m.in. wydanie publikacji, zajęcia kulturalno-edukacyjne dla najmłodszych, organizację koncertu muzyki alternatywnej, warsztaty pod kierunkiem czołowego polskiego perkusisty, czy bieg pamięci żołnierzy wyklętych.

Z kolei w dziedzinie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu z budżetu Powiatu wsparto organizację takich przedsięwzięć, jak m.in.: szkolenie sportowe w piłce nożnej, siatkówce, w kolarstwie górskim i szosowym, nauka i doskonalenie pływania, prowadzenie szkolenia sportowego w zakresie gry w hokeja na lodzie kobiet.

Natomiast w obszarze rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych samorząd powiatowy wsparł wyspecjalizowane organizacje pozarządowe prowadzące placówki wsparcia dziennego i wielokierunkową rehabilitację osób niepełnosprawnych. Ponadto Powiat przeznaczył środki na zakup nowych wykładzin do pomieszczeń Stowarzyszenia „Promyk” w Oświęcimiu, w których rehabilitowane są niepełnosprawne dzieci. Dotychczasowe nie nadawały się do dalszego użytkowania z powodu niedostosowania podłoża do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

W ramach nowych form współpracy, z Małopolskim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej – Małopolska Zachodnia wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Lokalnych w Krakowie zorganizowano szereg spotkań i szkoleń, których tematyką była szeroko rozumiana współpraca samorządu z organizacjami pozarządowymi. Efektem były ciekawe pomysły przedstawione przez nowe organizacje i grupy nieformalne. Dokonano m.in. diagnozy na temat potrzeb i oczekiwań seniorów z Powiatu Oświęcimskiego. W ramach wsparcia tej grupy, zawarto ze Stowarzyszeniem MANKO z Krakowa porozumienie o partnerstwie w ramach programu Powiat przyjazny seniorom i Ogólnopolska Karta Seniora.

Ważnym aspektem współpracy Powiatu z NGO-sami była i jest współpraca pozafinansowa. Polegała ona głównie na wzajemnym informowaniu się o planowanych kierunkach działania oraz konsultowaniu z organizacjami pozarządowymi projektów aktów w dziedzinach dotyczących działalności statutowej organizacji pozarządowych.

Szerzej o Programie współpracy Powiatu Oświęcimskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2020 roku w sprawozdaniu, które po przedstawieniu radnym na najbliższej sesji zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej na oficjalnej stronie Powiatu: www.powiat.oswiecim.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Oświęcim: Konkurs na stanowisko dyrektora DPS-u w Bobrku
Następny artykułPrezydent Francji o prawach kobiet. “Nie wolno nam zaakceptować żadnych kroków wstecz”