A A+ A++

Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu, która pełni także funkcję powiatowej książnicy, dzięki pozyskanym dotacjom zrealizuje w tym roku kilka ciekawych projektów. Są one adresowane do czytelników, ale także do bibliotekarzy z wszystkich książnic w naszym powiecie.

Otrzymaliśmy informację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanych dotacjach z programu Promocja czytelnictwa na dwa projekty, na łączną kwotę 43 000 zł. Razem mamy już 6 projektów, na 6 złożonych, czyli 100 % skuteczności. Łącznie na działania w 2020 roku pozyskaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prawie 120 000 zł – informuje Mariola Talewicz, zastępca dyrektora biblioteki i specjalista ds. projektów .

Najmłodsi wsiądą w lokomotywę działań w Akademii Rodzinnej. Projekt zakłada stworzenie przyjaznej przestrzeni do działań animujących czytelnictwo i spotkań rodzinnych. Bazując na tuwimowskiej twórczości animatorzy zabiorą dzieci z rodzicami w literacką podróż koleją.

Lokomotywa Akademii Rodzinnej zatrzyma się na kilku stacjach, a na każdej z nich będzie czekała niespodzianka. Będą warsztaty sensoplastyki, muzykoterapii, bajkoterapii, tyflopedagogiki i dietetyki, a wszystko w towarzystwie literatury – zapowiada Katarzyna Sobieszek, koordynator projektu.

Będziemy czytać, eksperymentować, smakować, dotykać, zachęcać do obserwacji, dzięki czemu poprzez nowe doświadczenia dzieci będą mogły lepiej rozumieć świat. Wyprawę zakończymy literackim piknikiem rodzinnym w zajezdni kolejowej – przybliża.

„Sztuka to wielkie ucho i wielkie oko świata: słyszy i widzi – i ma zawstydzić, drażnić, budzić sumienie” – to cytat pisarza Josepha Conrada, który stał się impulsem do stworzenia projektu aktywizującego czytelniczo i integrującego osoby z dysfunkcją wzroku poprzez arteterapię, czyli warsztaty w oparciu o sztukę i terapię.

Obejmą one działania od rysunku, poprzez teatr, literaturę, muzykę i film. Uczestnicy spotkań literackich poznają twórczość Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Przybosia, dzieci wezmą udział w tworzeniu książek dotykowych ilustrujących wiersze Kamieńskiej. Jan Paweł II – fascynator teatru będzie towarzyszył w przygotowaniach wieczoru literackiego, a dzięki filmom z audiodeskrypcją uczestnicy poznają produkcje kinowe – opowiada Bogusława Głąb odpowiedzialna za realizację działań w tym projekcie.

W projekcie „Po(CZUWAJ) się w bibliotece” gospodarze książnicy zachęcą bibliotekarzy powiatu oświęcimskiego do zdobywania rozmaitych sprawności, będących krokiem na drodze doskonalenia się, poszerzania kompetencji i bycia odpowiedzialnym za swój rozwój. Autorce projektu – Monice Sobocie zależy na tym, by bibliotekarze zyskali konkretną wiedzę i umiejętności, rozwinęli swoje zdolności i odkryli nowe zainteresowania, co znacząco przełoży się na ich jeszcze lepszą pracę z czytelnikami. Galeria Książki, pełniąca funkcję biblioteki powiatowej zrealizuje projekt dla 9 książnic powiatu oświęcimskiego, zatrudniających 75 bibliotekarzy.

“Słowa kadrem opisane” to projekt zakładający realizację interdyscyplinarnych warsztatów z zakresu historii mówionej, fotografii i literatury skierowany do młodzieży. Myślą przewodnią projektu jest pokazanie miasta Oświęcim z perspektywy młodego mieszkańca, w oderwaniu od trudnej historii związanej z Miejscem Pamięci KL Auschwitz-Birkenau.

Pomysłodawczyni projektu – Barbara Dejko, zaplanowała cykl spotkań o charakterze integracyjnym, teoretycznym i praktycznym, których celem jest kształtowanie wizerunku naszego miasta jako miejsca dobrego do życia, posiadającego niepowtarzalną historię i wyjątkowo ciekawe działania wpisujące się we współczesne życie młodych ludzi.

W finale projektu zostaną zaprezentowane prace powstałe w przestrzeni miejskiej, będącej inspiracją młodzieży do działania, udostępnimy wystawę prac fotograficznych mieszkańców Oświęcimia i uczestników projektu.

Bazując na chińskim podziale żywiołów i przestrzeni jaką dysponuje Galeria Książki zaprosimy osoby dorosłe do udziału w cyklu nowatorskich i inspirujących działań rękodzielniczych i literackich – na działania już cieszy się koordynatorka Anna Gałgan.

W ramach projektu “Żywioły. Literacki makerspace w Bibliotece” uczestnicy wezmą udział w cyklu tworzenia, zarówno literatury jak i wytworów kultury. Czy bycia pisarzem można się nauczyć? O tym przekonają się uczestnicy warsztatów w cyklu tworzenia literatury. Z kolei miłośnicy rękodzielnictwa wykonają ceramiczne misy, kwiatowe kompozycje, czy eleganckie witraże. Towarzyszyć nam będą woda, ogień, drewno, metal i ziemia.

„Świat Koziołka” to hasło przewodnie towarzyszące już 27. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Nadrzędnym celem projektu – informuje koordynatorka Oliwia Brzeźniak-Pałgan, jest promowanie najlepszych polskich książek dla dzieci, spełniających rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron.

W ramach Nagrody zostaną przeprowadzone działania polegające na: zebraniu, ocenie oraz nagrodzeniu najlepszej polskiej książki dla dzieci wydanej w 2019 roku, głosowaniu w Nagrodzie Czytelników, lekcjach bibliotecznych opartych na książkach nagrodzonych, konkursach dla szkół i bibliotek na akcje promującą czytelnictwo, webinariach, promocji Nagrody w księgarniach w całej Polsce oraz przygotowania finału nagrody wraz ze spotkaniami autorskimi i sesją naukową poświęconą jednej z laureatek Nagrody – Barbarze Gawryluk.

Udział we wszystkich działaniach jest bezpłatny. Zapraszamy do udziału, każdy znajdzie coś dla siebie! – zachęcają pracownicy oświęcimskiej książnicy.

(Źródło: Galeria Książki)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Oświęcim: Duże zainteresowanie Powiatowymi Targami Akademickimi w „Konarze”
Następny artykułPolicja Częstochowa: W drodze na służbę zatrzymał złodzieja